Solidarność nie chce fuzji lubelskich szpitali. Pracę może stracić 550 osób

Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej ma połączyć się ze szpitalem Jana Bożego w Lublinie. Związkowcy z "Solidarności" są temu przeciwni. W wyniku fuzji na bruk może wylecieć 550 osób.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Solidarność nie chce fuzji lubelskich szpitali. Pracę może stracić 550 osób

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

1 lut 2016 13:26


W ubiegły czwartek (28 stycznia br.) firma audytowa przedstawiła efekt swojej pracy, której celem było sprawdzenie, czy połączenie dwóch szpitali jest prawnie możliwe i jak je przeprowadzić, żeby uzyskać jak najlepsze efekty ekonomiczne, zapewniając bezpieczeństwo zdrowotne. Zdaniem audytora połączenie jest bardziej potrzebne COZL niż Janowi Bożemu, bo wówczas onkologia zyska kontrakty mniejszego szpitala. Niestety, w wyniku tej fuzji pracę może stracić ponad 550 osób.

Jak wskazują związkowcy, marszałek województwa lubelskiego, Sławomir Sosnowski, odpowiedzialnością za trudną sytuację centrum onkologicznego obarcza jego dyrekcję. Zarzuca kierującym szpitalem, że bez potrzeby zatrudnili ponad 300 osób, bez zgody organu nadrzędnego, jakim jest urząd marszałkowski.

W odpowiedzi na te zarzuty, „Solidarność” COZL wraz z zarządem regionu środkowo-wschodniego NSZZ „Solidarność”, wystosowała komunikat, w którym czytamy, że: „na zatrudnienie kadry niezbędnej do realizacji procesu rozbudowy i modernizacji COZL, trwającego od 2008 r., wielokrotnie wyrażali zgodę zarówno marszałek województwa lubelskiego, jak i wojewoda, więc nie odbyło się to bez zgody i wiedzy zarządu województwa lubelskiego, jak twierdzono podczas obrad Sejmiku. Odbyło się to również za zgodą LOW NFZ oraz Ministerstwa Zdrowia, jak również Ministerstwa Rozwoju Regionalnego (MRR) i Ministerstwa Finansów (MF). Wszystkie pisma, również i te o potrzebach zatrudnienia, były do tych podmiotów kierowane i nigdy marszałek ani zarząd nie odpowiedzieli negatywnie i nie zakazali w/w działań. Wszystkie dokumenty były podpisywane na bieżąco i nie kwestionowane. Nigdy nie było zakazu kontynuacji ze strony marszałka i zarządu województwa lubelskiego rozpoczętego procesu rozbudowy, w tym zatrudnienia.”

Związkowcy podkreślają również, że zatrudnienie 327 osób uzasadnia gwarancja finansowania nowo utworzonych oddziałów, sformułowana w piśmie z dnia 2.10.2008 r., podpisanym przez p.o. dyrektora lubelskiego oddziału wojewódzkiego NFZ, Andrzeja Kowalika. Warunkiem było wypełnienie przez COZL obligatoryjnych zapisów kontraktowania, które zostały dotrzymane.

Ponadto związkowcy wyjaśniają, że nieprawdą jest, że nowe zakresy chirurgiczne w COZL mają charakter ogólnoprofilowy. Są to chirurgie nowotworów, a ich ogólne nazwy wynikają z braku w Polsce kodów resortowych oddzielnych dla chirurgii nowotworów i tak na przykład: chirurgia nowotworów głowy i szyi nazywa się otorynolaryngologią, itd.

– Audytor Jakub Szulc, mówiąc o możliwości finansowania nowych zakresów w COZL, odniósł się tylko do konkursów ofert, a wiemy, że mogą być rokowania i cesje. Zgodnie z ustawą o świadczeniach zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych, art. 148 nakazuje, aby przy wyborze oferty brano pod uwagę kompleksowość i dostępność udzielanych świadczeń, w przypadku COZL, onkologicznych – czytamy w komunikacie.

„Solidarność” z COZL domaga się konsultacji społecznych oraz przedstawienia problemu na forum Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.