PARTNERZY PORTALU

Służby publiczne w kryzysie. Szef związków pisze do premiera

  • Autor: PAP/JP
  • 4 sty 2023 11:49

W ostrym liście do premiera Wielkiej Brytanii Rishiego Sunaka sekretarz generalny federacji związków zawodowych TUC Paul Nowak stwierdził, że służby sektora publicznego są w kryzysie po latach niedofinansowania i brakach w personelu; wezwał do całkowitej zmiany kierunku obranego przez rząd - pisze w środę portal telewizji Sky News.

Służby publiczne w kryzysie. Szef związków pisze do premiera
Premier Wielkiej Brytanii Sishi Sunak (fot. Simon Dawson/Avalon/PAP)
REKLAMA

W Wielkiej Brytanii trwają obecnie strajki kolejarzy, planowane są kolejne strajki pielęgniarek, a w nadchodzących tygodniach akcje protestacyjne mają podjąć także kierowcy autobusów, pracownicy National Highways, spółki odpowiadającej za utrzymanie autostrad i dróg szybkiego ruchu w Anglii, kierowcy karetek pogotowia, nauczyciele i egzaminatorzy na prawo jazdy.

Nowak skrytykował w liście do Sunaka odmowę rządu podjęcia negocjacji w sprawie podniesienia zarobków licznych grup zawodowych i wezwał do rozpoczęcia "otwartej i konstruktywnej" dyskusji. "Każdego miesiąca z pracy rezygnują doświadczeni pracownicy, jedna trzecia personelu służb publicznych podejmuje obecnie kroki w celu odejścia z pracy, bądź aktywnie to rozważa" - napisał szef TUC.

Czytaj też: Najważniejsze zmiany w prawie pracy dopiero przed nami. Będzie gorąco

"(System) jest po prostu nie do utrzymania. Ale nie możemy naprawić kryzysu zatrudnienia w szkołach, szpitalach i nigdzie indziej, jeśli nie naprawimy ich przyczyn. (...) Oznacza to wejście na otwartą i konstruktywną ścieżkę w celu poprawy zarobków w sektorze publicznym. Ale jak dotąd pańscy ministrowie odmawiali bezpośrednich negocjacji ze związkami dotyczących płac" - zwrócił się Nowak do premiera.

Obecnie około połowa brytyjskich linii kolejowych jest zamknięta, a tylko jedna piąta usług działa, ponieważ dziesiątki tysięcy pracowników kolei bierze udział w strajku, który trwa już drugi dzień. Kolejną akcję protestacyjną kolejarze podejmą w piątek i będzie ona trwała do soboty. W czwartek strajk przeprowadzą maszyniści ze związku zawodowego ASLEF.

Po kolejarzach zastrajkują egzaminatorzy na prawo jazdy

W środę rozpocznie się także strajk egzaminatorów na prawo jazdy w Londynie i w części brytyjskich regionów. Tego dnia protesty planuje również część pracowników National Highways.

Kierowcy londyńskich autobusów z holenderskiej firmy transportowej Abellio, która świadczy usługi w Wielkiej Brytanii, również rozpoczną w środę dwudniowy strajk - pierwszą z serii akcji protestacyjnych zaplanowanych przez kierowców na styczeń. Personel karetek pogotowia planuje strajki 11 i 23 stycznia, a pielęgniarki - 18 i 19 stycznia. Członkowie EIS, największego w Szkocji związku zawodowego nauczycieli, zapowiadają akcje protestacyjne na 10, 11 i 16 stycznia oraz kolejne w lutym.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Służby publiczne w kryzysie. Szef związków pisze do premiera

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA