SLD i związkowcy przygotowują się do pierwszomajowego pochodu w obronie praw pracowniczych

• Jak co roku 1 maja ulicami Warszawy przejdzie manifestacja ugrupowań lewicowych i związkowców z OPZZ i ZNP.
• Oprócz godności pracy demonstrujący będą podnosili hasła obrony demokracji, państwa prawa i tolerancji.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

SLD i związkowcy przygotowują się do pierwszomajowego pochodu w obronie praw pracowniczych

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

21 kwi 2016 19:15


Na briefingu prasowym przed siedzibą OPZZ organizatorzy manifestacji - liderzy SLD i OPZZ - zaprosili do udziału w organizowanych przez siebie obchodach Święta Pracy partie polityczne, ruchy społeczne i organizacje pozarządowe oraz "wszystkich, którym bliskie są ideały demokracji, ideały ludzi pracujących, bez względu na to, czy ci pracownicy pracują w dwu- czy trzyosobowych firmach, czy w olbrzymich korporacjach".

Oprócz OPZZ i SLD, wśród organizatorów pierwszomajowej manifestacji są m.in. ZNP, Unia Pracy i PPS. Manifestacja rozpocznie się o godz. 11 przed warszawską siedzibą OPZZ.

Sprawy socjalne i pracownicze to jedno

"My, jako świat pracy, jako organizacje związkowe, chcemy w tym dniu manifestować za likwidacją śmieciówek, za godnym wynagrodzeniem, za zakończeniem ery taniej pracy, za likwidacją kolejek do lekarzy, za godnymi świadczeniami emerytalnymi. Chcemy upomnieć się o prawa, które od lat zgłaszamy, m.in. prawo do zabezpieczenia emerytalnego po przepracowaniu 35 lat dla kobiet i 40 lat dla mężczyzn. Chcemy się upomnieć o prawa ekonomiczne, chcemy się upomnieć o prawa do godnego życia" - mówił przewodniczący OPZZ Jan Guz.

"Mimo że likwidują nam ulice z nazwą 1 maja, mimo że ograniczają nam prawa pracownicze, mimo że ograniczana jest konstytucja, to pokażmy, że jesteśmy w stanie jako Polacy, jako pracownicy, jako mieszkańcy tego kraju się zorganizować i jeszcze raz upomnieć się o podstawowe prawa demokratyczne" - apelował.

Z kolei lider SLD Włodzimierz Czarzasty podkreślał, że 1 maja to również 12. rocznica wejścia Polski do Unii Europejskiej i namawiał do uczestnictwa w pochodzie "wszystkie siły, którym bliskie są ideały UE, ideały otwartej Polski, ideały Polski tolerancyjnej". Do udziału w demonstracji zapraszał w szczególności uczestników manifestacji KOD oraz liderów Komitetu.

"Sprawy socjalne i pracownicze, to jedno i bardzo ważne (...), a wejście Polski do UE, przestrzeganie konstytucji i niełamanie prawa - to bardzo ważne również" - mówił. Szef Sojuszu zaznaczał ponadto, że obie te kwestie są ze sobą powiązane, ponieważ jeśli konstytucja będzie łamana, to zagrożone będą także prawa pracownicze.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.