Śląskie: Rada dialogu przyjmie Porozumienie na rzecz zintegrowanej polityki rozwoju woj. śląskiego

• Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego (WRDS) w Katowicach przyjmie w 14 września Porozumienie na rzecz zintegrowanej polityki rozwoju woj. śląskiego.
• Porozumienie jako program rozwoju regionu – ma stać się częścią rządowej Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, czyli tzw. planu Mateusza Morawieckiego.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Śląskie: Rada dialogu przyjmie Porozumienie na rzecz zintegrowanej polityki rozwoju woj. śląskiego

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

14 wrz 2016 7:40


To pierwszy taki dokument w Polsce, opracowany w ramach WRDS przez regionalne środowiska. W uroczystości jego podpisania wezmą udział m.in. wicepremier Morawiecki i lider Solidarności Piotr Duda.

Przewodniczący WRDS, a zarazem lider śląsko-dąbrowskiej "S", Dominik Kolorz podkreśla, że, dokument nie został opracowany przez władze centralne, lecz stworzony wspólnymi siłami wszystkich partnerów społecznych z katowickiej Rady - związkowców, pracodawców, ekspertów, przedstawicieli samorządu i administracji rządowej.

"Pracowaliśmy nad tym programem wspólnie, ponad podziałami. I marszałek województwa, który jest z PO, i wojewoda, który reprezentuje rząd PiS, i związki zawodowe, i pracodawcy; również przedstawiciele rzemiosła" - powiedział Kolorz, wskazując, iż porozumienie ma być integralną częścią planu Morawieckiego.

Porozumienie na rzecz zintegrowanej polityki rozwoju woj. śląskiego to program wszechstronnego rozwoju regionu, opierający się na trzech głównych kierunkach: reindustrializacji, czyli odbudowie przemysłu, metropolizacji i rewitalizacji. Zostanie on przyjęty w formie rekomendacji WRDS kierowanej do rządu.

Czytaj też: Program dla Śląska. Co dla rynku pracy?

Autorzy dokumentu proponują nie tylko kierunki rozwoju regionu, ale także wskazują konkretne przedsięwzięcia, które mogłyby być realizowane na Śląsku. Wśród nich jest produkcja elektrycznych samochodów i autobusów, nowoczesnego czołgu, stworzenie bezzałogowej platformy stratosferycznej, uruchomienie instalacji do produkcji gazu syntetycznego czy przedsięwzięcia modernizacyjne w energetyce, w oparciu o nowoczesne technologie. Wymienione są też projekty drogowe i kolejowe.

Dla części projektów, np. w sferze infrastruktury kolejowej i drogowej, zabezpieczone są środki unijne; wiele z tych przedsięwzięć znajduje się w Regionalnym Programie Operacyjnym Woj. Śląskiego, zarządzanym przez samorząd województwa. Duża część środków na inne proponowane inwestycje ma pochodzić z pieniędzy publicznych, które będą finansować rządową Strategię Odpowiedzialnego Rozwoju, czyli m.in. z Polskiego Funduszu Rozwoju. Autorzy programu liczą też na formułę Partnerstwa Publiczno-Prywatnego we współpracy z inwestorami. Ponadto postulują powołanie Śląskiego Banku Inwestycyjnego, który byłby w stanie finansować część inwestycji.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.