PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

"Śląsk albo śmierć" - górniczy związkowcy radzą, jak skutecznie negocjować

  • Autor: PAP/JP
  • 2 cze 2021 15:20

W negocjacjach umowy społecznej dla górnictwa z Komisją Europejską rząd powinien posługiwać się zasadą: Śląsk albo śmierć – ocenił w środę szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz.

"Śląsk albo śmierć" - górniczy związkowcy radzą, jak skutecznie negocjować
Zostaliśmy ze strony pana premiera zlekceważeni - mówi Dominik Kolorz (fot. ilustracyjne, Pixabay)
REKLAMA
  • W środowej rozmowie na antenie Radia Piekary Kolorz zasugerował, że w razie gdyby KE zażądała np. znacznego skrócenia harmonogramu likwidacji kopalń węgla energetycznego - przykładowo z 2049 r. do 2035 r., możliwe byłyby związkowe protesty w Brukseli.
  • 27 maja br. wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń poinformował, że Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów złożył do Komisji Europejskiej wniosek prenotyfikacyjny dotyczący programu transformacji górnictwa węgla kamiennego.
  • Podpisanie wynegocjowanej umowy społecznej, określającej zasady i tempo stopniowej likwidacji górnictwa węgla energetycznego oraz mechanizmy wsparcia transformacji Śląska, nastąpiło dzień później.

Pytany w środę o to, czy premier Mateusz Morawiecki nie zawiódł strony związkowej swoją nieobecnością na podpisaniu umowy społecznej, związkowy lider zaznaczył, że "premier zawiedzie nas wszystkich, jeżeli okaże się, że nie przyjedzie (z Brukseli - red.) z tarczą i mówiąc w skrócie nie załatwi tej notyfikacji". "Wtedy będzie można powiedzieć, że premier zawiódł" - uznał.

"Jak na tak poważny problem i jakby nie patrzeć taką poważną umowę, no trochę zostaliśmy ze strony pana premiera - chyba trzeba użyć tego słowa - zlekceważeni. To nie tak chyba miało być i nie tak to sobie wyobrażaliśmy. Wysłali premiera Sasina i premier Sasin podpisał. Może będzie to pierwszy historyczny podpis pana premiera Sasina, po którym okaże się, że coś się udało" - dodał związkowiec.

Pytany o zaangażowanie szefa rządu w przygotowanie umowy społecznej, Kolorz przypomniał, że dwukrotnie spotkał się on ze stroną społeczną: w grudniu ub. roku i w marcu br.

"Zobaczymy, co z tej umowy i deklaracji premiera wyjdzie, natomiast ostatnio na szczycie europejskim (...) Polska po raz kolejny niejako podtrzymała swoje stanowisko, że neutralność klimatyczna i zaostrzenie celów klimatycznych na tym poziomie i w takiej sekwencji, w jakiej proponują to liderzy Unii, szczególnie Niemcy - to nie. I to jest dobry sygnał" - uznał.

Odnosząc się do pytania o możliwość zażądania przez KE zaostrzenia harmonogramu likwidacji kopalń Kolorz ocenił, że nie ma chyba takiej umowy, która nie podlegałaby negocjacji.

"Natomiast, jeżeli ta oś czasu miałaby się skrócić o rok czy dwa, pewnie nie będziemy o to drzeć szat, natomiast jeżeli Unia Europejska nagle stwierdziłaby, że (...) musicie ten węgiel zlikwidować np. w 2035 r., to po pierwsze: Śląsk albo śmierć, bo tak rząd Rzeczypospolitej powinien zachowywać się przy tych negocjacjach, a po drugie nasze flagi w Brukseli też mogą się pojawić" - zasugerował.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: "Śląsk albo śmierć" - górniczy związkowcy radzą, jak skutecznie negocjować

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Dno,mamy najmniejsze zasoby wód w Europie,niszczenie wód źródlanych nie w interesie świata! 2021-06-02 21:26:16

    W Polsce przez nieodpowiedzialny Rząd RP i Samorządy zbrodniarzy giną ludzie dla podatków od nieruchomości, i zdefraudowania kolejnych miliardów z kasy Państw członkowskich Unii Europejskiej, w związku z wykonem ekologicznych przydomowych oczyszczalni ścieków(katastrof ekologicznych) z uwagi na brak sieci kanalizacyjno sanitarnej jak mają utrzymywać się ludziom przeciwciała w organizmach korzystającym z własnych ujęć wody po przechorowaniu koronawirusa COVID-19, lub ostrej niewydolności oddechowej wirusa SARS-CoV-2. Ludzie pijcie dalej wapno po okresie roztopowym niech Wam mózgi umierają, pomijając fakt iż w ziemi już nie ma żadnego życia, od nasączenia chemią zostały wytrute wszystkie mikroorganizmy. Obywatele mogą dochodzić roszczeń Art 23 Kodeksu Cywilnego od Samorządów w przypadku wykonania takich bomb ekologicznych przez Gminy kierować należy powództwo od Skarbu Państwa, w przypadku nielegalnych oczyszczalni ścieków których nie ma zaznaczonych na mapach geodezyjno kartograficznych należy wnosić od pozwanego o zabezpieczenie mienia nieruchomego na poczet przyszłych kar, najprościej wnioski o podejrzenie popełnienia przestępstwa do lokalnej Prokuratury, ustalenia czy pozwolenia środowiskowe zostały wydane przez Starostostwa Powiatowe z naruszeniem prawa do ochrony zdrowia ustaleniem stron do należnych bezspornie odszkodowań, przesłanie takiego wniosku do wiadomości Prokuratury Krajowej nada nadzór administracyjny nad danym postępowaniem poszkodowanym, zabezpieczając dobra osobiste na możliwość zadośćuczynienia złożenia Skargi do TSUE.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA