×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

"Skuteczny strajk musi zaboleć", a Polacy nigdy nie palili się do strajków

Fala strajków, jaka przechodzi przez Francję od początku roku, pokazuje, czym jest upór związków zawodowych. Jak wygląda temat strajków w Polsce? Nijak. Jesteśmy na szarym końcu Unii Europejskiej. W 2022 r. zarejestrowano u nas 29 strajków, rok wcześniej 7.

"Skuteczny strajk musi zaboleć", a Polacy nigdy nie palili się do strajków
Z danych European Trade Union Institute wynika, że w latach 2020-2021 Polacy nie pracowali z powodu strajku średnio 0,4 dnia (fot. PTWP)
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
 • Francuzi 2023 rok rozpoczęli od wyjścia na ulice. W strajkach, w których udział miały brać jednego dnia nawet 2 miliony osób, sprzeciwiają się podwyższeniu wieku emerytalnego.
 • Jeśli ktoś uważa, że w Polsce, nawet w tak ważnej kwestii, jaką jest podwyższenie wieku emerytalnego, na ulice wyszłyby podobne tłumy, to jest w błędzie. 
 • - Polacy nigdy nie palili się do strajkowania. Po upadku PRL-u, czyli przez ponad 30 lat, aktywność strajkowa pozostawała na niskim poziomie, poza krótkimi epizodami - mówi prof. Jan Czarzasty z Zakładu Socjologii Ekonomicznej Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.
 • O rynku pracy i zmianach, jakie na nim zachodzą będziemy rozmawiać podczas sesji "Rynek pracy po nowemu", która odbędzie się w trakcie Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. 

Powodem wybuchu trwających nieprzerwanie od kilku tygodni strajków jest pomysł podniesienia wieku emerytalnego z 62 do 64 lat. Podwyższenie już dawno zapowiedział prezydent Francji Emmanuel Macron, a teraz rząd przeszedł do działania i zrobił kilka kroków w kierunku podwyższenia wieku emerytalnego.

To wyjątkowo nie spodobało się Francuzom i doprowadziło do wielokrotnego paraliżu kraju. Stanęły pociągi, metro, autobusy, strajkowali także kierowcy samochodów dostawczych. Na ulice wyszli przedstawiciele sektora energetycznego, nauczyciele. Miliony ludzi. Koalicja największych francuskich związków zawodowych poinformowała, że w najliczniejszym z protestów udział wzięło ponad 2 miliony ludzi, z czego w samym Paryżu na ulice wyszło 400 tys. Francuzów. Emocje na ulicach są na tyle duże, że nieraz dochodzi do starć z policją.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (8)

Do artykułu: "Skuteczny strajk musi zaboleć", a Polacy nigdy nie palili się do strajków

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Tomek 2023-03-10 11:24:37

  A może po prostu nie było powodów do strajków? Bo chyba nie chodzi o robienie sztuki dla sztuki i poprawę w statystykach?

 • Chemik 2023-03-10 08:57:03

  Strajk w Pl, jakies jaja , Polak kielicha, browar,i to wszystko , brak ambicji, strach przed szefem, wiocha!!!!!!!!

 • Jan1 2023-03-09 20:44:12

  Polak nawet tego nie potrafi, woli zap....za darmo

 • stawo73 2023-03-09 18:55:40

  W Polsce strajkuje głównie budżetówka, a strajk tych, którzy i tak niewiele robią, nikogo nie rusza.

 • Pozdro 2023-03-09 17:50:22

  Bo Polacy mają mentalność wiernopoddańczą

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA