Sierpień 80 protestował przed siedzibą ING

W czwartek 17 września kilkudziesięciu związkowców z Sierpnia 80 demonstrowało przed siedzibą ING w Katowicach. Sprzeciwiali się "banksterskim praktykom" i działaniu na szkodę JSW.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Sierpień 80 protestował przed siedzibą ING

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/JP

17 wrz 2015 14:08


ING Bank Śląski jest jednym z obligatariuszy znajdującej się w trudnej sytuacji Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Bank ten 4 września br. skorzystał z "opcji put", czyli żądania wcześniejszego wykupu obligacji (o łącznej wartości 26,3 mln zł i 12,95 mln dolarów). Spółka ma na to czas do 21 września.

W kolejnych dniach zarząd JSW informował m.in., że prowadzi z obligatariuszami rozmowy o ustabilizowaniu sytuacji finansowej grupy JSW, w tym o wstrzymaniu realizacji "opcji put" przez ING.

Trudna sytuacja JSW

W ostatnich dniach zarząd JSW przekazywał pracownikom, że wobec żądania ING Banku Śląskiego spółka znalazła się w bardzo trudnej sytuacji. Zarząd wskazał m.in. na zagrożenie, że pozostali obligatariusze zrobią to samo, o ile nie zostanie im przedstawiony realny plan restrukturyzacji spółki i grupy. To doprowadziłoby spółkę do upadłości.

W tym kontekście w środę, po kilkudniowych negocjacjach, zarząd JSW i działające w niej reprezentatywne organizacje związkowe podpisały porozumienie ws. ograniczenia części świadczeń pracowniczych. Ma to m.in. zwiększyć szanse na zachowanie płynności finansowej spółki w przyszłym roku i dać podstawę do dalszych negocjacji z bankami.

Ogółem JSW oszacowała pozytywny wpływ tegorocznych porozumień ze związkami na koszty pracy w latach 2016-2018 na około 2 mld zł.

Efekt domina

Czwartkową demonstrację przed siedzibą ING Banku Śląskiego zorganizował Sierpień 80. W związku z realizacją "opcji put" Sierpień 80 oskarżył tę instytucję o banksterskie praktyki, a reprezentatywne związki w JSW, które podpisały porozumienie zawieszające część świadczeń dla pracowników - o zdradę górników.

Przewodniczący Sierpnia 80 w JSW Krzysztof Łabądź przekonywał, że żądanie wcześniejszego wykupu obligacji powoduje efekt domina, który może doprowadzić do utraty przez JSW płynności finansowej, co przełoży się m.in. na "utrudnienia z wypłatami i innymi rzeczami".

Związkowiec uznał, że bank odwraca się od JSW, nie chce pomagać spółce, nie chce rozwiązywać problemów razem z JSW i nie dochodzą do nich żadne argumenty.

Związki załatwiają własne geszefty

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.