Samozatrudnieni, zleceniobiorcy i stażyści będą mogli wstępować do związków zawodowych

Nowelizacja ustawy o związkach zawodowych, którą opracowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zakłada objęcie prawem tworzenia i wstępowania do organizacji związkowych m.in. zleceniobiorców i usługodawców.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Samozatrudnieni, zleceniobiorcy i stażyści będą mogli wstępować do związków zawodowych

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

22 sie 2016 15:52


Nowelizacja, jak przypomina resort, stanowi realizację wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2 czerwca 2015 r. Projekt jest obecnie w konsultacjach.

Pierwsza wersja projektu powstała w marcu. Nowa - sierpniowa, jak wskazało ministerstwo, przewiduje ponadto, że wolontariuszom, stażystom i innym osobom, które świadczą osobiście pracę bez wynagrodzenia, będzie przysługiwało prawo wstępowania do związków zawodowych w przypadkach i na warunkach określonych statutami związków.

W uzasadnieniu projektu wskazano, że celem zmian jest objęcie pełnym prawem koalicji związkowej, tzn. prawem tworzenia i wstępowania do organizacji związkowych, wszystkich osób świadczących osobiście pracę za wynagrodzeniem, bez względu na podstawę zatrudnienia.

Czytaj też: Dorota Gardias, FZZ: To nie my blokujemy młodym dostęp do związków, ale polskie prawo

Nowelizacja ma umożliwić tworzenie i wstępowanie do związków zawodowych osobom wykonującym pracę na podstawie umów cywilnoprawnych np. umowy zlecenia, umowy o świadczenie usług (do której stosuje się odpowiednio przepisy o zleceniu) czy umowy o dzieło, a także osobom prowadzącym jednoosobowo działalność gospodarczą (tzw. osobom samozatrudnionym) wykonującym osobiście pracę na rzecz danego podmiotu na podstawie umowy.

Ponadto, w ramach definicji osoby wykonującej pracę zarobkową zakłada się rozszerzenie uprawnienia do tworzenia związków zawodowych na osoby wykonujące pracę nakładczą, które dotychczas posiadały jedynie uprawnienie do wstępowania do związków zawodowych działających już w zakładzie pracy.

Resort wskazał, że w konsekwencji przyznania prawa do koalicji ww. osobom niezbędne jest wprowadzenie szeregu zmian przepisów dot. m.in. mechanizmów ochronnych wobec działaczy związkowych i członków organizacji związkowych niebędących pracownikami.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.