PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Sąd zakazał strajku w ZUS

  • Autor: PAP/AT
  • 20 cze 2022 8:17

Świdnicki sąd okręgowy udzielił ZUS zabezpieczenia poprzez zakazanie Związkowi Zawodowemu Związkowa Alternatywa prowadzenia strajku w trakcie trwania sporu zbiorowego - poinformował rzecznik prasowy Zakładu Paweł Żebrowski. Strajk taki wyznaczony był na 27 czerwca 2022 r.

Sąd zakazał strajku w ZUS
Jakakolwiek akcja protestacyjna w ZUS w najbliższych dniach byłaby nielegalna (fot. shutterstock)
REKLAMA
  • Sąd udzielił zabezpieczenia powództwa ZUS o ustalenie nielegalności strajku. Oznacza to, że jakakolwiek akcja protestacyjna w najbliższych dniach byłaby nielegalna i wiązałaby się z rażącym naruszeniem przepisów - powiedział Paweł Żebrowski.
  • Zgodnie z postanowieniem sądu zabezpieczenia udzielono poprzez zakazanie Związkowi Zawodowemu Związkowa Alternatywa w ZUS prowadzenia strajku w trakcie trwania sporu zbiorowego w dniach 27 czerwca - 3 lipca br.
  • Jednocześnie sąd wyznaczył ZUS dwutygodniowy termin na wniesienie pozwu o ustalenie nielegalności strajku pod rygorem upadku zabezpieczenia.

Strajk w ZUS nielegalny

"Sąd przyznał rację ZUS i udzielił zabezpieczenia powództwa Zakładu o ustalenie nielegalności strajku. Prawo jest po naszej stronie. Oznacza to, że jakakolwiek akcja protestacyjna w najbliższych dniach byłaby nielegalna i wiązałaby się z rażącym naruszeniem przepisów. Mówimy o tym od wielu tygodni i sąd jednoznacznie potwierdził nasze stanowisko" - podkreślił Żebrowski.

Orzeczenie wydał 15 czerwca br. Sąd Okręgowy w Świdnicy, gdyż w tamtym okręgu formalnie zarejestrowana jest organizacja związkowa.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Zgodnie z postanowieniem sądu zabezpieczenia udzielono "poprzez zakazanie Związkowi Zawodowemu Związkowa Alternatywa w ZUS prowadzenia strajku w trakcie trwania sporu zbiorowego zainicjowanego pismem z dnia 30 sierpnia 2021 r. w dniach 27 czerwca - 3 lipca br.". Jednocześnie sąd wyznaczył ZUS dwutygodniowy termin na wniesienie pozwu o ustalenie nielegalności strajku pod rygorem upadku zabezpieczenia.

Przewodniczący Związkowej Alternatywy Piotr Szumlewicz odnosząc się do tej decyzji powiedział, że jeszcze nie zapoznał się z postanowieniem sądu. "Jesteśmy zdumieni, że w tak krótkim czasie sąd zaocznie, bez przesłuchania strony, podejmuje decyzję. Jeszcze tej decyzji nie otrzymaliśmy. Oczywiście zwrócimy się do sądu z wnioskiem o uzasadnienie i od tego uzależnimy dalsze działania" - dodał Szumlewicz. Zaznaczył, że związek najprawdopodobniej odwoła się od tego orzeczenia.

Wniosek tylko "opóźni strajk"

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Sąd zakazał strajku w ZUS

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • kicia 2022-06-21 23:15:07

    czy w tym sądzie nie praktykują pacynki pana ziobrego ?

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA