PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Sąd poddał w wątpliwość powstanie Związkowej Alternatywy w ZUS

  • Autor: PAP
  • 22 lis 2022 13:15

20 października 2022 r. zapadł wyrok oddalający powództwo w sprawie prowadzonej przed Sądem Rejonowym w Dąbrowie Górniczej IV Wydziałem Pracy z prywatnego powództwa przeciwko ZUS o odszkodowanie za niezgodne z prawem rozwiązanie umowy o pracę (sygn. akt IV P 128/21).

Sąd poddał w wątpliwość powstanie Związkowej Alternatywy w ZUS
Sąd w uzasadnieniu wskazał, że nie można uznać, że powódka została przyjęta w poczet członków ZZ Związkowa Alternatywa w ZUS oraz że Związek Zawodowy Związkowa Alternatywa w ZUS został formalnie utworzony (fot. Arch.)
REKLAMA

Powódka domagała się zasądzenia od sosnowieckiego oddziału ZUS kwoty w wysokości 10 560 zł tytułem odszkodowania za niezgodne z przepisami rozwiązanie umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony. Kwota ta jest równa trzykrotności miesięcznego wynagrodzenia, które przysługiwało jej w ostatnim czasie zatrudnienia.

Jak argumentowała, wypowiedzenie nastąpiło z naruszeniem prawa z uwagi na fakt, że jest ona członkiem Związku Zawodowego Alternatywa w ZUS i z uwagi na brzmienie art. 38 k.p. pracodawca powinien o zamiarze wypowiedzenia zawiadomić reprezentującą ją zakładową organizację związkową, czego nie uczynił.

Czytaj także: Czarne chmury zbierają się nad rynkiem pracy. Będzie bardzo źle?

Sąd w uzasadnieniu wskazał, że nie można uznać, że powódka została przyjęta w poczet członków ZZ Związkowa Alternatywa w ZUS oraz że Związek Zawodowy Związkowa Alternatywa w ZUS został formalnie utworzony. Uznał również, że pozostająca w sporze z ZUS pracownica nie może korzystać z ochrony związkowej udzielanej przez Związkową Alternatywę w ZUS. Tym samym poddał w wątpliwość powstanie tego związku.

"Początkowo pozwany wskazywał, że nie konsultował zamiaru wypowiedzenia ze Związkiem Zawodowym Związkowa Alternatywa w ZUS, bowiem w jego ocenie związek ten w dacie wypowiedzenia nie miał obsadzonego zarządu w przepisanej prawem formie. Gdyby powyższa organizacja związkowa została skutecznie utworzona, a powódka skutecznie przyjęta w poczet jej członków, zastrzeżenia pozwanego dotyczące prawidłowości obsadzenia zarządu nie stanowiłyby wystarczającej podstawy do zaniechania konsultacji z tym związkiem. W takiej sytuacji strona pozwana byłaby zobowiązana do wyczerpania trybu konsultacji, a dopiero ewentualna odpowiedź złożona przez osobę nieuprawnioną mogłaby zostać oceniona przez pracodawcę jako wadliwa i nierodząca skutków prawnych" - podkreślił w uzasadnieniu wyroku sąd.

Jednak, jak wyjaśnił, należy przyznać rację stronie pozwanej, że zgromadzony w sprawie materiał wskazuje, że Związek Zawodowy Związkowa Alternatywa w ZUS w ogóle nie został skutecznie utworzony, a powódka nie została skutecznie przyjęta w poczet jego członków.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Sąd poddał w wątpliwość powstanie Związkowej Alternatywy w ZUS

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA