"S": Raport KE na temat równości kobiet i mężczyzn to zapis nierówności

Kobiety zarabiają średnio o 16,4 proc. mniej niż mężczyźni. Różnica w poziomie emerytur wynosi 39 proc. Co trzecia kobieta doświadczyła przemocy fizycznej i seksualnej.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

"S": Raport KE na temat równości kobiet i mężczyzn to zapis nierówności

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

10 mar 2015 12:47


Komisja Europejska opublikowała "Raport na temat równości kobiet i mężczyzn 2014”. Z dokumentu wynika, że mimo zmniejszania się w ciągu ostatniego dziesięciolecia różnic w sytuacji mężczyzn i kobiet, całościowy poziom nierówności wewnątrz i pomiędzy państwami członkowskimi wzrasta i w dalszym ciągu pewne zjawiska stanowią problem.

Według danych Eurostatu różnica płac pozostaje w stagnacji na kolejny rok z rzędu. Kobiety zarabiają o 16,4 proc. mniej na godzinę niż mężczyźni.

- Na każde euro zarobione w Europie przez mężczyznę, kobieta nadal zarabia tylko 84 centów. Kobiety są wciąż niedostatecznie reprezentowane w kierownictwie zarówno w biznesie i polityce. A co najgorsze, jedna na trzy kobiety doświadczyła przemocy fizycznej i seksualnej - mówi Věra Jourová, komisarz UE ds. Sprawiedliwości, Konsumentów i Równouprawnienia. - To jest nie do przyjęcia. Zdecydowanie zamierzam sprostać tym wyzwaniom i osiągnąć wymierne rezultaty - zapewnia Jourova.

Czytaj też: Deloitte: Kobiety lepiej sprawdzają się w zarządach firm niż mężczyźni

Z kolei różnica w poziomie emerytur wynosi 39 proc. Kobiety nadal są skoncentrowane w gorzej płatnych sektorach. Co trzecia kobieta doświadczyła przemocy fizycznej i seksualnej. Kobiety nadal stanowią mniej niż jedną czwartą członków zarządu spółki, pomimo że stanowią prawie połowę zatrudnionych pracowników (46 proc.).

UE wydała zalecenia dla poszczególnych krajów i wykorzystuje możliwości współfinansowania z Europejskich Funduszy Strukturalnych i Inwestycyjnych w celu promowania zatrudnienia kobiet, inwestycji w placówki edukacyjne i opiekuńcze, dostępnej opieki długoterminowej i wprowadzania rozwiązań podatkowych, zachęcających kobiety do pracy. Unia wspiera także konkretne działania, takie jak kampanie rządów krajowych i oddolne projekty prowadzone przez organizacje pozarządowe.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.