Rząd chce uniknąć dalszych strajków w górnictwie

Zgodnie z porozumieniem zawartym w styczniu między rządem a górnikami, do 30 września ma powstać Nowa Kompania Węglowa. Oznacza to, że rząd ma już niewiele czasu na realizację swoich zobowiązań.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Rząd chce uniknąć dalszych strajków w górnictwie

PODZIEL SIĘ


Autor: WNP.pl

wnp.pl

14 wrz 2015 12:58


Jak dotąd nie udało się utworzyć tzw. Nowej Kompanii Węglowej. Pierwotnie zakładano, że zaangażuje się w nią energetyka, ale prezesi spółek energetycznych ostatecznie dali odpór namowom resortu skarbu.

Zdaniem wicepremiera i ministra gospodarki Janusza Piechocińskiego obecne ceny węgla sprawiają, że proces restrukturyzacji górnictwa będzie trudniejszy niż zakładano przed sześcioma miesiącami.

Związki zapowiedziały wznowienie akcji protestacyjno strajkowych od początku października, jeśli porozumienie z 17 stycznia tego roku nie zostanie wykonane.

Plan dla górnictwa

- Jest prosty sposób uratowania polskiego górnictwa, do którego wymagana jest tylko determinacja - zaznaczył Bogusław Ziętek, przewodniczący Sierpnia 80. - Zmiana struktury organizacyjnej, zaangażowanie Węglokoksu i spółek energetycznych pozwoli górnictwu przetrwać najtrudniejszy okres i być może za kilka lat dzięki temu uratuje się polska elektroenergetyka. Węglokoks nadal posiada aktywa, które mogą zostać zaangażowane w proces naprawczy górnictwa. Jeśli natomiast górnictwo upadnie, a chodzi o wszystkie śląskie spółki węglowe, to w efekcie upadnie również Węglokoks i nie przetrwają spółki energetyczne - ocenił Ziętek.

Utworzenie Nowej Kompanii Węglowej zakłada rządowy plan naprawczy dla górnictwa. Kilka lat temu, gdy ceny węgla były na wysokim poziomie - w Kompanii mówiło się, że w roku 2014 będzie ona gotowa na wejście na giełdę, snuto też mocarstwowe plany budowy kopalni na Lubelszczyźnie oraz elektrowni węglowej wraz z partnerem z zagranicy.

Bal na Titanicu

Janusz Steinhoff, były wicepremier i minister gospodarki, wielokrotnie wskazywał, że w ostatnim czasie mieliśmy niemoc decyzyjną w górnictwie i odsuwanie problemu w czasie. Trwał bal na Titanicu.

- Niestety, ale zarżnięto kopalnie przyszłościowe, bo cięto nakłady inwestycyjne - zaznaczał Janusz Steinhoff. - Kopalnie dobre były dołowane przez te, w których generowane są straty. 

Wcześniejsze zapowiedzi wskazywały, że Nowa KW powstanie do końca lipca, potem, że do końca sierpnia. Myślano, że spółki energetyczne wejdą w ten projekt, ale tutaj rząd mocno się przeliczył. 

Porozumienie rządu ze związkami zakłada, że proces zostanie zakończony do 30 września. Rząd musi się więc spieszyć. Wszystko musi mieć ogarnięte gdzieś do 20 września, by zdążyć z wszelkimi formalnościami do końca miesiąca.

Zaczątkiem Nowej KW jest spółka Węglokoks Rybnicki Okręg Wydobywczy. Ostatecznie Nowa KW ma zostać utworzona na bazie jedenastu kopalń znajdujących się dotychczas w strukturach KW oraz kilku specjalistycznych kompanijnych zakładów. 

Cały artykuł czytaj tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.