PARTNERZY PORTALU

Ruszają wielkie protesty przeciwko reformie emerytalnej

  • Autor: PAP/JP
  • 16 sty 2023 11:44

Protesty przeciwko planowanej przez rząd Francji reformie emerytalnej, w tym podwyższeniu wieku emerytalnego do 64 lat, powinny przebiegać pokojowo - powiedział w poniedziałek Laurent Berger, szef największego francuskiego związku zawodowego CFDT.

Ruszają wielkie protesty przeciwko reformie emerytalnej
Szef największego francuskiego związku zawodowego CFDT Laurent Berger (fot. PAP/EPA/TERESA SUAREZ)
REKLAMA

Wszystkie francuskie związki zawodowe poinformowały, że wezmą udział w akcji strajkowej, którą zaplanowano na czwartek. W protestach będą uczestniczyć pracownicy kluczowych gałęzi gospodarki, takich jak sektor energetyczny czy transport lotniczy, osoby zatrudnione w szkołach i w usługach transportu publicznego.

Zapytany przez portal franceinfo, jak wiele osób będzie strajkować w czwartek, Berger odpowiedział, że nie poda żadnej liczby przed rozpoczęciem demonstracji, "ale na ulicach musi się pojawić tak wiele osób, jak to tylko możliwe" i ma to nastąpić "w pokojowy sposób".

Czytaj też: Po raz pierwszy od kilku miesięcy przybyło ofert pracy

Berger powtórzył, że CFDT nigdy nie poprze podniesienia wieku emerytalnego, ale dodał, że w przeciwieństwie do związku CGT, jego organizacja nie wzywała do blokowania newralgicznych obiektów, takich jak rafinerie, czy do przedłużania strajków. Szef CGT Philippe Martinez oznajmił w ubiegłym tygodniu, że "jeśli związki tak postanowią, kraj zostanie sparaliżowany". Sekretarz Francuskiej Partii Komunistycznej Fabien Roussel stwierdził, że chce, aby przeciw reformie emerytalnej zaprotestował "milion ludzi".

"Dzień mobilizacji przypadnie na 19 stycznia, a wieczorem zwołane zostanie międzyzwiązkowe spotkanie, aby zastanowić się, jak postępować dalej" - przekazał Berger.

Czytaj też: Dostaniemy aż 9 tygodni dodatkowego ulopu, z którego mało kto będzie chciał skorzystać

Minister pracy Olivier Dussopt stwierdził w niedzielę, że spodziewa się, iż w strajkach będzie uczestniczyć wielu ludzi. "Mają do tego prawo. Mam nadzieję, że w rezultacie nie doprowadzi to do paraliżu państwa, ponieważ wiele osób chce pracować" - powiedział Dussopt.

Premier Francji Elisabeth Borne oświadczyła w weekend, że wraz z rządem jest w pełni zmobilizowana do przekonania obywateli, że reforma "jest sprawiedliwa i umożliwia rozwój społeczny".

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ruszają wielkie protesty przeciwko reformie emerytalnej

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA