×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Rusza wielki strajk w branży moto. Protestuje kilkanaście tysięcy pracowników

  • Autor: PAP/JP
  • 15 wrz 2023 11:06

Blisko 13 tysięcy pracowników trzech fabryk należących do koncernów motoryzacyjnych General Motors, Ford i Stellantis (spółka matka Chryslera) rozpoczyna w piątek strajki, które już uważa się za najbardziej ambitne od dekad w historii amerykańskich akcji związkowców - informuje agencja Reutera.

Rusza wielki strajk w branży moto. Protestuje kilkanaście tysięcy pracowników
Związki żądają większego udziału w zyskach generowanych ze sprzedaży i zapewnienia większego bezpieczeństwa pracy (fot. Laurel and Michael Evans/Unsplash)
REKLAMA

Organizatorem strajków jest związek zawodowy United Automobile Workers (UAW). Dziennik "New York Times" podkreśla, że to pierwszy raz, kiedy wspólnie do akcji przeciw uznanym za niesprawiedliwe warunkom zatrudnienia przystępują pracownicy trzech dużych zakładów jednocześnie. Protesty w fabrykach "Trójki z Detroit", czy też "Wielkiej Trójki", jak zbiorowo określane są trzy koncerny, wstrzymają produkcję takich pojazdów jak m.in. Ford Bronco, Jeep Wrangler i Chevrolet Colorado.

Związki żądają większego udziału w zyskach generowanych ze sprzedaży i zapewnienia większego bezpieczeństwa pracy. UAW chce stopniowych 40-procentowych podwyżek w ciągu następnych czterech lat; trzy firmy zaoferowały podwyższenie płac o 20 proc. Żadna firma z Trójki z Detroit nie zaproponowała wyeliminowania dwupoziomowych systemów wynagrodzeń. Zgodnie z obowiązującymi zasadami nowy pracownik, aby zarabiać tyle samo, co starsi koledzy, musi przepracować w fabryce osiem lat.

Rozmowy trwały tygodniami, teraz zdecydowano się na strajki

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rusza wielki strajk w branży moto. Protestuje kilkanaście tysięcy pracowników
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA