PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Rozmowy ze związkowcami w Polskiej Grupie Górniczej. Wiceminister liczy na konsensus

  • Autor: PAP/JP
  • 13 lip 2022 11:01

W Polskiej Grupie Górniczej rozpoczęły się w środę rozmowy między związkowcami, od poniedziałku okupującymi siedzibę firmy, a zarządem spółki, z udziałem wiceministra aktywów państwowych Piotra Pyzika. Mam nadzieję, że dojdziemy do jakiegoś konsensusu – powiedział przed spotkaniem wiceszef MAP.

Rozmowy ze związkowcami w Polskiej Grupie Górniczej. Wiceminister liczy na konsensus
Wiceminister aktywów państwowych Piotr Pyzik. W tle prezes Polskiej Grupy Górniczej Tomasz Rogala (fot. PAP/Tomasz Wiktor)
REKLAMA
  • Górnicze związki rozpoczęły w poniedziałek okupację siedziby PGG, domagając się rozmów z przedstawicielami rządu o inwestycjach w zwiększenie wydobycia węgla w kopalniach, zatrudnieniu nowych pracowników, cenach węgla dla energetyki oraz sprawach płacowych. Chodzi m.in. o wyrównanie wynagrodzeń w związku z inflacją.
  • Jeżeli środowe spotkanie nie przyniesie rozstrzygnięć, związkowcy mają zdecydować o zaostrzeniu protestu.
  • "Wtedy spotkają się centrale związkowe i będą decydować o dalszych działaniach. Spektrum jest duże: tory, strajk włoski, manifestacja" - mówił przed rozmowami lider górniczej Solidarności Bogusław Hutek. Szanse na osiągnięcie w środę porozumienia ocenił jako "50 na 50".

Wiceminister Pyzik wyraził oczekiwanie, że strony dojdą do porozumienia. "Mam nadzieję, że o godzinie 10 (kiedy rozpoczęły się rozmowy - PAP) usłyszę te wszystkie argumenty, które strona społeczna przedstawia, i mam nadzieję, że dojdziemy do jakiegoś konsensusu. Mamy na to trochę czasu" - powiedział dziennikarzom wiceszef MAP.

Zapewnił o woli dialogu rządu ze związkowcami. "Rozmawiamy ze stroną społeczną, nigdy nie unikaliśmy tego. Jestem w kontakcie praktycznie ze wszystkimi centralami" - powiedział Pyzik.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Na pozytywne zakończenie sporu liczy także prezes Polskiej Grupy Górniczej Tomasz Rogala. "Będziemy rozmawiać, będziemy prowadzić dialog, będziemy słuchać wyjaśnień i sami wyjaśniali - i mamy nadzieję, że te rozmowy zakończą się - dzisiaj czy w następnych dniach - pozytywnie" - mówił szef największej górniczej spółki, zapowiadając cały cykl spotkań dotyczących roszczeń przedstawionych przez stronę społeczną.

6 lipca przedstawiciele górniczych związków zawodowych skierowali do wicepremiera, ministra aktywów państwowych Jacka Sasina pismo z żądaniem natychmiastowego spotkania. Wskazali trzy główne tematy rozmów: inwestycje w nowe złoża w PGG i przyjęcia nowych pracowników, problem cen węgla dla odbiorców indywidualnych oraz dla energetyki, a także kwestie płacowe. Wobec braku odpowiedzi w poniedziałek kilkudziesięciu związkowców rozpoczęło okupację siedziby PGG w Katowicach.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rozmowy ze związkowcami w Polskiej Grupie Górniczej. Wiceminister liczy na konsensus

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA