Referendum w JSW: Załoga uznała, że zarząd powinien zostać odwołany

Zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej utracił wiarygodność i powinien zostać odwołany – uznała załoga spółki w zorganizowanym przez związki sondażowym referendum. Władze JSW wskazują, że było ono nielegalne; nie może mieć wpływu na skład zarządu.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Referendum w JSW: Załoga uznała, że zarząd powinien zostać odwołany

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

31 paź 2014 12:23


Głosowanie przeprowadziła Wspólna Reprezentacja Związków Zawodowych z JSW. Odbywało się 29 i 30 października br. we wszystkich kopalniach i zakładach JSW, w których obowiązuje tzw. umowa przedprywatyzacyjna z 2011 r. Nie objęło tylko kopalni Knurów-Szczygłowice, którą JSW kupiła od Kompanii Węglowej w sierpniu br. Ze względu na brak zgody zarządu odbywało się przed bramami zakładów.

Wyniki referendum 31 października przekazał rzecznik Wspólnej Reprezentacji Związków Piotr Szereda. Jak podał, w głosowaniu wzięło udział 74,11 proc. uprawnionych pracowników - 98,33 proc. załogi, która w tych dniach pracowała. 98,84 proc. głosujących twierdząco odpowiedziało na postawione pytanie.

Czytaj też: W kopalniach JSW trwa referendum. Według władz spółki jest ono nielegalne, a jego wyniki nie będą ważne

Związki zapytały pracowników: "Czy biorąc pod uwagę sytuację ekonomiczną Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA, sposób zarządzania spółką oraz działania Zarządu JSW SA w zakresie stosowania prawa pracy, uważasz, że zarząd JSW SA utracił wiarygodność i powinien zostać odwołany?"

- To referendum po raz kolejny pokazuje, że negatywna ocena zarządu JSW nie wynika ze złej woli działaczy związkowych, ale z oceny sytuacji ekonomicznej oraz działania, sposobu zarządzania, jak i też sposobu stosowania prawa pracy - wskazał Szereda. Zaznaczył, że w referendum wzięli udział nie tylko pracownicy fizyczni, ale też administracji, dozoru oraz kierownictwa.

Jak ocenił związkowiec, pracownicy poprzez referendum stwierdzili m.in., że to obecny sposób zarządzania JSW jest przyczyną niewydobywania przez tę spółkę ponad miliona ton węgla, co miałoby się przekładać na brakujące ponad 500 mln zł przychodów. Jednocześnie niewykonywanie planu robót przygotowawczych powoduje dalsze obniżenie mocy produkcyjnych - wskazał Szereda.

Czytaj też: Prezes JSW chce obciąć pensje mimo sprzeciwów. Związkowcy są oburzeni

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.