PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Referendum strajkowe w polskim Amazonie. Będzie strajk?

Związki zawodowe działające w polskim Amazonie rozpoczęły w poniedziałek (15 lipca) referendum strajkowe wśród 14 tys. pracowników. Czy będzie strajk, okaże się we wrześniu.

  • Justyna Koc
    jk
  • 15 lip 2019 11:55
Referendum strajkowe w polskim Amazonie. Będzie strajk?
Referendum strajkowe w Amazonie rusza 15 lipca 2019 r. w Sadach pod Poznaniem. (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • Na 15 lipca 2019 r. zaplanowano akcje protestacyjne w Amazonie, wiece oraz strajki w wielu miejscach na świecie, m.in. pierwszy strajk w historii Amazon w Stanach Zjednoczonych, a także strajk w Niemczech.
  • W Polsce rusza z kolei referendum strajkowe.
  • Polscy pracownicy domagają się godnych podwyżek (25 zł na rękę), nowej oceny pracowniczej (stop feedbackom), a także stabilnych warunków pracy - umów na czas nieokreślony.

Pracownicy Amazona na całym świecie są w coraz gorszych nastrojach. W Stanach Zjednoczonych trwa pierwszy strajk w historii. Od poniedziałku (15 lipca) strajkują również pracownicy siedmiu niemieckich magazynów - protest potrwa co najmniej dwa dni.

Gorąco jest także w polskich oddziałach Amazona, gdzie zatrudnionych 14 tys. pracowników. 15 lipca związkowcy zorganizowali referendum strajkowe w Sadach pod Poznaniem. Tego dnia odbędzie się również akcja protestacyjna przed wejściem do poznańskiego magazynu. Wezmą w niej udział członkowie obu związków zawodowych działających w Amazon: OZZ Inicjatywa Pracownicza oraz NSZ Solidarność. 

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Wybór daty nie jest przypadkowy. 15 lipca to tzw. Prime Day, czyli okres wyprzedaży i wzmożonej pracy w koncernach sprzedażowych, także w Amazonie.

- Odwagi nam wszystkim dodaje pierwszy strajk w magazynach Amazon na USA, w Minneapolis. Jako pracownicy magazynowi czujemy solidarność, gdy słyszymy, że strajk ten jest popierany przez informatyków i techników z siedziby Amazon z Seattle. Natomiast konsekwencji i wytrwałości w walce uczy nas załoga z Niemiec, która jest mocno uzwiązkowiona, aktywnie działa w radach zakładowych i strajkuje od ponad 5 lat. Będą znów strajkować, tak jak pracownicy Amazon we Francji - zaznaczają związkowcy OZZ Inicjatywa Pracownicza w Amazonie.

NSZZ ''Solidarność'' i OZZ „Inicjatywa Pracownicza” przy Amazon Fulfillment Poland (fot. OZZIP)
NSZZ ''Solidarność'' i OZZ „Inicjatywa Pracownicza” przy Amazon Fulfillment Poland (fot. OZZIP)
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Referendum strajkowe w polskim Amazonie. Będzie strajk?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA