Przez górnictwo przejdzie tornado. Kopalnie do kasacji, wynagrodzenia i etaty też

Zmniejszenie liczby kopalń o połowę poprzez ich łączenie, ograniczenie wynagrodzeń pracowników administracyjnych lub zwolnienia w tej części załogi - to niektóre założenia programu restrukturyzacji Kompanii Węglowej, przekazane związkom zawodowym w tej firmie.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Przez górnictwo przejdzie tornado. Kopalnie do kasacji, wynagrodzenia i etaty też

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

17 paź 2013 16:32


W czwartek górnicza Solidarność poinformowała o założeniach programu naprawczego dla spółki, przedstawionych w ostatnim czasie przez jej zarząd Radzie Pracowników. Związkowcy potwierdzili tym samym wcześniejsze informacje PAP, dotyczące założeń programu. Zakłada on m.in. redukcję zatrudnienia i kosztów pracy.

"Zarząd Kompanii Węglowej poinformował Radę Pracowników o tym, że rozważa m.in. zmniejszenie liczby kopalń wchodzących w skład spółki do siedmiu (z obecnych 15 - PAP). Miałoby to zostać zrealizowane poprzez łączenie ze sobą obecnie funkcjonujących zakładów. Przekazano nam również informację dotyczącą możliwych cięć w administracji spółki" - poinformował w czwartek szef górniczej Solidarności Jarosław Grzesik.

 W piątek związkowcy mają spotkać się z Radą Nadzorczą Kompanii. "Mamy nadzieję, że rada przedstawi nam w sposób szczegółowy swoje oczekiwania wobec programu restrukturyzacji, nad którym pracuje zarząd. Oczekujemy też informacji dotyczących tego, czy drastyczne rozwiązania, o których była mowa na spotkaniu z Radą Pracowników, rzeczywiście znajdą się w tym dokumencie" - dodał szef górniczej "S".

W ostatnich miesiącach Rada Nadzorcza dwukrotnie odrzuciła przygotowany przez zarząd Kompanii program naprawczy, zalecając bardziej zdecydowane działania. We wrześniu do dymisji podała się prezes spółki Joanna Strzelec-Łobodzińska.

O spotkanie z radą wnioskowały związki, domagając się wstrzymania działań restrukturyzacyjnych, podejmowanych na podstawie odrzuconego programu. Związkowcy postulowali też opracowanie nowego programu dla spółki.

Obecnie zarząd Kompanii, kierowany przez wiceprezesa Marka Uszko, przygotowuje nowy program restrukturyzacji, z okresem obowiązywania wydłużonym do 2020 roku. Program ma być gotowy do końca października. W środę jego założenia poznała Rada Pracowników. Kompania nie ujawnia szczegółów przygotowywanego programu i oficjalnie nie komentuje na razie informacji związkowców.

Z nieoficjalnych informacji, uzyskanych przez PAP w spółce oraz od przedstawicieli stron związkowej wynika, że zarząd planuje zdecydowane działania w sferze pracowniczej: ograniczenie do minimum przyjęć nowych pracowników, przenoszenie górników między kopalniami, zmniejszenie zatrudnienia na powierzchni oraz co najmniej zamrożenie wynagrodzeń; jeden z wariantów dopuszcza też możliwość ich obniżki dla administracji. Planowane są połączenia niektórych kopalń i zmniejszenie wydobycia węgla. Rozważane są możliwości zmniejszenia obciążeń związanych z deputatami węglowymi.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.