Przewozy Regionalne zwolnią 250 osób

- 250 osób zwolni małopolski oddział Przewozów Regionalnych z powodu trudnej sytuacji finansowej, spowodowanej malejącą liczbą pasażerów. Dyrekcja oddziału i działające w nim związki zawodowe podpisały porozumienie w sprawie zasad przeprowadzenia zwolnień grupowych.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Przewozy Regionalne zwolnią 250 osób

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

5 lut 2014 12:43


Jak poinformowała w środę rzeczniczka małopolskiego oddziału PR Barbara Węgrzynek, zgodnie z przyjętym dokumentem zwolnienia grupowe zostaną przeprowadzone w trzech etapach: na koniec lutego, koniec marca i koniec kwietnia. Z pracy odejdzie 250 osób zatrudnionych w tym oddziale, z załogi liczącej ponad tysiąc pracowników. Zwolnienia dotkną wszystkie grupy zawodowe.

Rzecznik podkreśliła, że w ramach negocjacji ze wszystkimi dziewięcioma związkami zawodowymi wypracowano program dobrowolnych odejść.

Pracownicy, którzy do 17 lutego zgłoszą się do programu, będą mieli rozwiązaną umowę o pracę za porozumieniem stron i otrzymają odprawę w wysokości 8-krotnego wynagrodzenia.

"Tyle byliśmy w stanie zaoferować osobom odchodzącym, aby załagodzić tę trudną sytuację" - dodała Węgrzynek.

Ireneusz Dynowski, przewodniczący Komisji Zakładowej NSZZ "S" Małopolskiego Zakładu Przewozów Regionalnych poinformował, że warunki dobrowolnych odejść wynegocjowane z pracodawcą są "realnie na tyle, ile możliwe było do spełnienia przez spółkę".

"Program dobrowolnych odejść jest ewenementem, bo w innych oddziałach Przewozów Regionalnych czegoś takiego do tej pory nie było" - zaznaczył.

Jak podkreślił, ochroną przed zwolnieniem objęci zostali pracownicy w trudnej sytuacji: posiadający wielodzietne rodziny, matki samotnie wychowujące dzieci, czy jedyni żywiciele rodziny.

Związki zawodowe liczą, że uda się jeszcze zmniejszyć skalę zwolnień w małopolskich PR, jeśli Urząd Marszałkowski zwiększy dotację na ten rok, jaką corocznie region przeznacza na dofinansowanie kolejowych przewozów pasażerskich. Zarząd województwa proponuje dotację na poziomie ubiegłorocznym, wynoszącą około 75 mln zł, PR postulują 84 mln zł.

Według małopolskiego oddziału Przewozów Regionalnych zwolnienia pracowników są podyktowane czynnikami ekonomicznymi, niezawinionymi przez PR. Mniejsze wpływy ze sprzedaży biletów wynikają przede wszystkim z remontów trwających na szlakach kolejowych, co powoduje odpływ pasażerów do innych środków komunikacji.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.