Przewozy Regionalne: Kolejarze grożą strajkiem

Prezes spółki Przewozy Regionalne zapowiedział, że w ramach restrukturyzacji spółka planuje zwolnienia. Kolejarze grożą strajkiem.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Przewozy Regionalne: Kolejarze grożą strajkiem

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

21 paź 2014 19:02


"Informujemy, że w związku z obecną sytuacją w spółce Przewozy Regionalne, bezpośrednio zagrażającą naszym miejscom pracy(...), podjęty zostanie strajk" - napisali związkowcy w komunikacie.

Zaznaczyli, że ostateczna decyzja o rozpoczęciu strajku zapadnie, jeśli do 31 października nie zostaną spełnione ich warunki.

Czytaj też: Przewozy Regionalne: Szykują się zmiany i zwolnienia

Związkowcy oczekują do 31 października zawarcia porozumień "konsolidujących segment przewozów regionalnych w Polsce" oraz oddłużenia Spółki Przewozy Regionalne. Chcą też wstrzymania zwolnień z przyczyn leżących po stronie pracodawcy do czasu zawarcia porozumień o sposobie i zasadach restrukturyzacji spółki Przewozy Regionalne.

Związki oczekują też wstrzymania współpracy ze spółkami "konkurencyjnymi dla spółki Przewozy Regionalne, w szczególności poprzez udostępnianie taboru i świadczenia usług przewozowych, jako podmiot wykonawczy".

Czytaj też: PKP Cargo potrzebuje prawie 600 maszynistów. Doświadczenie nie jest konieczne

"Jako pracownicy i kolejarze nie będziemy dalej tolerowali destrukcji polskiego systemu kolejowego i marnotrawienia publicznych pieniędzy, a także odcięcia od możliwości korzystania z publicznego transportu kolejowego dla mieszkańców wielu regionów Polski" - czytamy w komunikacie.

Dokument podpisali przedstawiciele 14 central kolejowych związków, m.in. prezydent Związku Zawodowego Maszynistów Kolejowych w Polsce Leszek Miętek i wiceprzewodniczący Krajowego Sekretariatu Kolejarzy NSZZ Solidarność Jerzy Jankowski.

Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju potwierdziło PAP, że pismo od związków wpłynęło do resortu.

Wczoraj prezes Spółki Przewozy Regionalne (PR) Tomasz Pasikowski zapowiedział, że w ramach restrukturyzacji spółka planuje zwolnienia. W tym roku pracę ma stracić ok. 8 proc. liczącej blisko 9,5 tys. osób załogi.

W piątek zarząd PR, część marszałków województw i przedstawiciel Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju podpisali wstępne porozumienie ws. planu restrukturyzacji Przewozów. Plan miałby polegać na tym, że Skarb Państwa zasiliłby kwotą 750 mln zł Agencję Rozwoju Przemysłu, a PR wyemitowałyby udziały, które objęłaby ARP - gotówka wpłynęłaby do spółki.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.