Przeniesienia do firmy zewnętrznej to ukryta forma zwolnień?

Prezes Telewizji Polskiej Juliusz Braun zaproponował rozmowę związkowcom, którzy w referendum opowiedzieli się za strajkiem w TVP. Tymczasem udziału w pracach komitetu strajkowego odmówiły dwa z trzech reprezentatywnych związków zawodowych.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Przeniesienia do firmy zewnętrznej to ukryta forma zwolnień?

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

21 paź 2013 19:37


"W odpowiedzi na list otwarty związku zawodowego Wizja prezes zadeklarował wolę spotkania z komitetem strajkowym bez warunków wstępnych" - poinformował rzecznik prasowy TVP Jacek Rakowiecki. W zeszłotygodniowym liście związkowcy wezwali zarząd do rozmów i poinformowali o wynikach referendum strajkowego.

Związkowcy nie zgadzają się na plany zarządu dotyczące przeniesienia do firmy zewnętrznej ok. 550 pracowników telewizji, w tym dziennikarzy; według nich jest to ukryta forma zwolnień.

Czytaj też: TVP nie stać na żądania związków

Komitet strajkowy w komunikacie opublikowanym w poniedziałek na stronie internetowej Wizji oświadczył, że przyjmuje zaproszenie prezesa, "choć data jest wysoce kontrowersyjna". Braun wyznaczył termin rozmowy na 30 października. Jak napisali związkowcy w komunikacie, dzień ten wypada po deklarowanym przez pracodawcę, przypadającym na 28 października terminie podpisania umowy z firmą zewnętrzną.

"Zgodzimy się podjąć rozmowy, jeżeli pracodawca zapewni nas, że podpisanie umowy z firmą zewnętrzną dotyczącą outsourcingu czterech grup zawodowych nie dojdzie do skutku. Jeżeli dojdzie do podpisania umowy, rozmowy 30 października nie mają kompletnie sensu. Czekamy na spotkanie najpóźniej do 27 października, czyli na dzień przed podpisaniem umowy" - powiedziała przewodnicząca Wizji Barbara Markowska-Wójcik.

Rzecznik TVP, pytany o możliwość wycofania się zarządu z pomysłu oddelegowania na zewnątrz pracowników telewizji, odpowiedział: "Referendum strajkowe dotyczyło sporu zbiorowego z 2009 r. Tylko strajk w sprawie wówczas poruszanej jest zgodny z prawem. Dopisywanie innych postulatów jest nielegalne".

Związkowcy rozpoczęli spór zbiorowy z zarządem w TVP w 2009 r. sprzeciwiając się m.in. zwolnieniom pracowników z dużym dorobkiem twórczym i zatrudnianiu przez ówczesnego prezesa Piotra Farfała nowych osób w miejsce zwalnianych. Według rzecznika przeprowadzone w zeszłym miesiącu przez Wizję referendum strajkowe i ewentualny strajk mogą w świetle prawa odnosić się tylko do żądań sformułowanych przed czterema laty, a więc związkowcy nie mogą domagać się od zarządu wycofania się z outsourcingu, ponieważ nie ta kwestia jest przedmiotem sporu zbiorowego.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.