Protesty przeciw cięciom w Irlandii

W Dublinie doszło w środę do burzliwych protestów przeciwko rządowemu programowi oszczędnościowemu zakładającemu obniżkę świadczeń socjalnych, cięcia wydatków i podniesienie podatków.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Protesty przeciw cięciom w Irlandii

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

19 wrz 2013 11:21


Kilkuset uczestników protestu zebrało się na moście O'Connel, gdzie doszło do szarpaniny i przepychanek z policją. Znacznie liczniejsza grupa protestowała przed parlamentem. Całodzienne protesty odbyły się w dniu, kiedy parlament wznowił obrady po wakacyjnej przerwie.

Policja zamknęła niektóre ulice. Uczestnicy demonstracji przyszli z plakatami "Irlandia nie jest na sprzedaż" i ze związkowymi sztandarami. Związkowcy protestują przeciwko przerzucaniu na nich kosztów uzdrowienia finansów publicznych.

The Nevin Institute, związkowy think tank, szacuje, że aktywa budżetu poprawiłyby się o 2 mld euro, gdyby opodatkować najbogatszych.

Porozumienie Dublina z trójką (Komisja Europejska, Międzynarodowy Fundusz Walutowy i Europejski Bank Centralny) przewiduje, że deficyt budżetowy Irlandii w 2014 roku ma się zmniejszyć do 5,1 proc. PKB, co wymaga cięć wydatków i podniesienia podatków na sumę 2,5 mld euro.
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.