PARTNERZY PORTALU

Protest w Aweco Polska Appliance. Związkowcy podzieleni

  • Justyna Koc
    jk
  • 5 gru 2018 10:40

Jak informuje śląsko-dąbrowska Solidarność, w środę (5 grudnia) przed siedzibą Aweco Polska Appliance w Tychach odbędzie się akcja protestacyjna.

Protest w Aweco Polska Appliance.  Związkowcy podzieleni
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
  • To pokłosie nieudanej próby przeprowadzenia referendum strajkowego.
  • Akcja protestacyjna ma miejsce po porozumieniu jakie OPZZ zawarł z pracodawcą.

Jak podkreśla Grzegorz Zmuda, szef międzyzakładowej organizacji NSZZ Solidarność w Nexteer Automotive Poland, która zrzesza też pracowników spółki Aweco Polska Appliance, decyzja o zorganizowaniu akcji protestacyjnej zapadła po tym, gdy pracodawca uniemożliwił przeprowadzenie w zakładzie referendum strajkowego. 

Przypomnijmy, referendum strajkowe miało rozpocząć się w czwartek 22 listopada. Urny do głosowania miały znajdować się w zakładowych stołówkach. Dyrekcja nakazała jednak zmianę miejsca wystawienia urn. Zdaniem związkowców przeniesienie ich w ostatniej chwili ze stołówek do pomieszczenia w pobliżu dyrekcji ma zmniejszyć frekwencję i spowodować, że będzie ono nieważne.

- O 8.00 rano, a więc zaledwie na godzinę przed wyznaczonym terminem rozpoczęcia głosowania, otrzymaliśmy od pracodawcy pismo, w którym poinformował, że nie wyraża zgody na zorganizowanie referendum na stołówkach i wyznaczył nam pomieszczenie sąsiadujące z biurem dyrektora. W tej sytuacji byliśmy zmuszeni wstrzymać rozpoczęcie głosowania – mówi Grzegorz Zmuda.

- Nieprzypadkowo też miejsce głosowania zostało wyznaczone obok biura dyrektora. W naszej ocenie miało to zniechęcić pracowników do udziału w referendum – dodaje Zmuda.

Związkowcy złożyli do Prokuratury Rejonowej w Tychach odpowiednie zawiadomienie w tej sprawie.

Związkowcy z Solidarności protestują, tymczasem przedstawiciele OPZZ doszli do porozumienia z pracodawcą i zakończyli spór zbiorowy. Zgodnie z porozumieniem, od początku grudnia część stała wzrośnie do 2,5 tys. zł, a część zmienna zmniejszy się do maksymalnie 450 zł. Dotąd pracownicy Aweco na stanowiskach produkcyjnych zarabiali - według informacji związkowych - 2,1 tys. zł brutto miesięcznie w części stałej oraz do 850 zł w części zmiennej (średnio w tej drugiej części było to ok. 620 zł).

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Protest w Aweco Polska Appliance. Związkowcy podzieleni

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA