×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Protest Solidarności: Zróżnicowanie wieku emerytalnego nie jest dyskryminacją

 • Autor: aw/PAP
 • 16 wrz 2017 15:51

- Zróżnicowanie wieku emerytalnego w Polsce w zależności od płci nie jest dyskryminacją, to przywilej polskich kobiet - powiedział w sobotę (16 września) podczas demonstracji przed budynkiem przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Warszawie przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda.

Protest Solidarności: Zróżnicowanie wieku emerytalnego nie jest dyskryminacją
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

• Związkowcy nie zgadzają się na działania KE, która wszczęła wobec Polski postępowanie o naruszenie unijnych przepisów.

• Jednym z zastrzeżeń Komisji jest obniżenie od 1 października wieku emerytalnego w Polsce.

• Zgromadzeni na sobotniej (16 września) pikiecie demonstranci trzymali transparenty z napisali: "Nasze prawo, nasz wybór", "Polska szanuje polskie kobiety". Skandowali m.in. "Solidarność" i "Ręce precz od Polski".

Na ręce europosła PiS, wiceszefa Parlamentu Europejskiego Ryszarda Czarneckiego związkowcy złożyli petycję, skierowaną do przewodniczącego Komisji Europejskiej. "NSZZ +Solidarność+ uznaje za niedopuszczalne stawianie Polsce zarzutów dyskryminacji w związku ze zróżnicowanym wiekiem emerytalnym kobiet i mężczyzn, a sam fakt ingerencji w demokratyczne decyzje społeczeństwa za bezprawny" - napisano. W piśmie wezwano również Komisję Europejską do zaprzestania nacisków i "działań nękających wobec Polski".

Szef związku zwrócił uwagę, że "Solidarność" pikietuje przed budynkiem KE w Warszawie pierwszy, ale zapewne nie ostatni raz. "Urzędnicy brukselscy, ci biurokraci z KE, mają czelność mówić o tym, że w Polsce, w naszej ukochanej ojczyźnie, Polki są dyskryminowane, co jest kpiną i nieporozumieniem" - mówił.

"Zróżnicowanie wieku emerytalnego kobiet w Polsce nie jest dyskryminacją, to jest przywilej polskich kobiet, które pracują na dwa etaty. To nasze prawo, nasz wybór" - dodał. Jak zaznaczył, jeżeli będzie taka potrzeba, to związkowcy pojadą demonstrować do Brukseli w tej sprawie.

Duda zaznaczył, że związek walczył o przywrócenie dawnych zasad przechodzenia na emeryturę. "Przywrócenie wieku emerytalnego jest zgodne z naszą konstytucją, z prawem traktatowym, jest decyzją Polek i Polaków i nic do tego biurokratom z Brukseli" - powiedział. Podkreślił, że pikieta pod budynkiem KE nie jest zorganizowana przeciwko idei UE. "Ten protest kierowany jest przeciwko biurokratom w Unii Europejskiej, którzy psują ją od środka" - oświadczył.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (3)

Do artykułu: Protest Solidarności: Zróżnicowanie wieku emerytalnego nie jest dyskryminacją

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • niepolityczny 2017-09-18 17:13:35

  Zgadzam się w pełni, że zróżnicowanie wieku emerytalnego nie jest dyskryminacją. Nie rozumiem natomiast dlaczego trzeba protestować a nie korzysta sie z zaproszenia do dialogu. Komu i w jakim celu zależy na emocjonalnych demonstracjach zamiast dyplomatycznej rozmowy tak jak to w partnerstwie powinno być? Za co płacimy naszym posłom do Parlamentu Europejskiego? Tak daleko nie powinno było dojść. UE nie jest zadnym przymusem bez wyjścia. Tu się nie protestuje, tu się rozmawia. Ale być może trzeba do tego najpierw dojrzec. Zamiast płacenia głupich i niepotrzebnych kar można będzie zawsze zgłosic PLEXIT.

 • Ewa 2017-09-18 09:04:10

  Całkowicie zgadzam się z artykułem, krótszy wiek emerytalny to przywilej polskich kobiet a nie dyskryminacja. Urzędnicy unijni powinni zainteresować się dyskryminacją Polaków i przedstawicieli innych nacji mieszkających i pracujących legalnie np. na południu Hiszpanii, gdzie pracując kilkanaście godzin dziennie przy uprawach warzyw nie mają toalety ani możliwości umycia rak. Nie mają żadnej ochrony prawnej i nawet w oczywistych sytuacjach , kiedy są ofiarami zdarzenia po czasie dowiadują się, że są osobami winnymi.

 • Renty. 2017-09-16 18:17:02

  No tylko pozniej jak w Grecji EU bedzie musiala dawac Miliardy bankrutom ,za kupione glosy.Banda.Solidarnosc jest tylko z Walesa a nie z wami Komunisci.Szargacie ten symbol PiS-owskie pacholki.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA