Protest pracowników PZL Świdnik przed Pałacem Prezydenckim

- Przyszliśmy upomnieć się o zamówienia i miejsca pracy, wzywamy do unieważnienia przetargu na dostawę śmigłowców dla polskiej armii - mówili protestujący.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Protest pracowników PZL Świdnik przed Pałacem Prezydenckim

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

23 maj 2015 11:20


Pod hasłem "Unieważnić przetarg" protestowali w piątek (22 maja) przed Pałacem Prezydenckim pracownicy WSK PZL Świdnik, której ofertę odrzucono w przetargu na dostawę śmigłowców dla wojska. Według MON pikieta miała związek z kampanią wyborczą, a do unieważnienia przetargu nie ma podstaw.

W kwietniu Ministerstwo Obrony Narodowej zakwalifikowało do etapu prób śmigłowiec H225M Caracal Airbus Helicopters (dawniej Eurocopter EC725). Dwie pozostałe oferty - PZL Świdnik i AgustaWestland ze śmigłowcem AW149 oraz konsorcjum Sikorsky Aircraft i PZL Mielec z maszyną Black Hawk - resort odrzucił, jako powód podając niespełnienie wymogów formalnych.

W przypadku śmigłowca Sikorsky Black Hawk chodziło o wersję bez uzbrojenia; jeśli chodzi o AW149, wymaganiom nie odpowiadał zaproponowany termin dostawy.

Obawa o miejsca pracy

- Przyszliśmy upomnieć się o zamówienia i miejsca pracy, wzywamy do unieważnienia przetargu na dostawę śmigłowców dla polskiej armii - mówili protestujący. Podkreślali, że ich niezadowolenie wynika zarówno z fatalnej - ich zdaniem - polityki zbrojeniowej prowadzonej przez rząd, jak i braku reakcji na nią prezydenta, który - jak podkreślali - jest zwierzchnikiem sił zbrojnych i strażnikiem konstytucji.

Wskazywali, że interesuje ich globalna polityka dotycząca zamówień publicznych w Polsce. - To polskie firmy i firmy z kapitałem zagranicznym zlokalizowane na terenie Polski powinny otrzymywać zlecenia na realizację zamówień dla polskiej armii - mówili.

Protestujący przygotowali petycję. Delegację, jak poinformowali jej członkowie, przyjął sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Olgierd Dziekoński.

W petycji napisano, że załoga zakładu PZL Świdnik jest zaniepokojona i zbulwersowana rozstrzygnięciem przetargu na dostawę śmigłowców dla polskiej armii. Wskazano, że w Polsce jest firma, która jest zdolna zaprojektować, wyprodukować, serwisować i remontować wysokiej klasy śmigłowiec. W petycji znalazło się wezwanie do podjęcia działań zmierzających do unieważnienia przetargu.

Solidarność związkowców

W proteście uczestniczyły wszystkie organizacje związkowe działające w Świdniku. Obecni byli m.in. przedstawiciele Federacji Związków Zawodowych Metalowcy, NSZZ Solidarność, Związek Zawodowy Inżynierów i Techników PZL Świdnik, WZZ Sierpień 80, a także OPZZ.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

2 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

red 2015-05-26 09:46:52

Dzięki za uwagę

niezadowolony 2015-05-26 08:35:02

Piszecie o Świdniku a na zdjęciu śmigłowiec z Mielca