Protest pracowników kultury: Dziadowskie pensje ośmieszają nas w Europie

Ogólnopolski Komitet Protestacyjny Muzealników i innych Instytucji Kultury NSZZ Solidarność domaga się podniesienia płac. 12 października w Katowicach przekazali petycję w tej sprawie.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Protest pracowników kultury: Dziadowskie pensje ośmieszają nas w Europie

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/JP

12 paź 2015 17:10


Przedstawiciele komitetu przybyli w poniedziałek do Urzędu Marszałkowskiego z petycją oraz mozaiką z napisem "Śląskie Dziady Kultury", którą wręczyli członkowi zarządu województwa Henrykowi Mercikowi.

- My nie idziemy po podwyżki, my na razie idziemy po wyrównanie wieloletnich zaległości. Nie ustąpimy. O podwyżkach będziemy rozmawiali wtedy, kiedy osiągniemy średnią, która nie będzie dziadowska, nie będzie nas ośmieszała w skali Europy - powiedział w gabinecie wicemarszałka Roland Dobosz z komitetu protestacyjnego muzealników.

Dziadowskie pensje

Według przedstawicieli związków niekorzystna sytuacja płacowa pracowników instytucji kultury trwa od 2008/2009 roku i zagraża stabilności pracy instytucji oraz zwiększa niepokój i niepewność o przyszłość zawodową pracowników.

- Wielu pracowników instytucji kultury musi przeżyć za 1700 zł, a pensja "dziadowska" - 1250 zł netto na etat - nie jest wcale wyjątkiem. Nie da się bowiem inaczej określić poziomu naszych wynagrodzeń. Nie zgadzamy się na argumenty że "przecież takie są zarobki w kulturze". Słyszymy ja na co dzień. Niestety nie utrzymamy za nie naszych rodzin - napisali w petycji.

Czytaj też: Wyższe wynagrodzenia dla pracowników kultury

Pracownicy instytucji kultury podkreślali, że kształcenie specjalistów z różnych dziedzin kultury, czy wzrost kompetencji zawodowych jest procesem długotrwałym, szczególnie w przypadku pracowników muzeów, których specjalizacja wymaga wysokich kompetencji i samokształcenia, trwającego wiele lat.

Podkreślali, że oczekują natychmiastowych działań, które zmienią ich sytuację materialną.

- Muszą znaleźć się środki na podwyżki dla muzealników, bibliotekarzy, pracowników scen polskich, filharmoników i animatorów kultury. Musimy nadrobić wieloletnie zaległości płacowe w instytucjach kultury - zaapelowali w poniedziałek, 12 października.

W petycji zaznaczyli, że oczekują, iż ich pensje zbliżą się do wys. 4,5 tys. brutto w ciągu trzech lat.

- W 2013 roku podano taką kwotę jako średnią pensję pracowników kultury - napisali w petycji. Według nich taką średnią zawyżają płace pracowników w nowo wybudowanych obiektach.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.