Protest pracowników JSW. Boją się o miejsca pracy

Przed Jastrzębską Spółką Węglową odbył się w czwartek (13 listopada) protest związkowców i pracowników spółki. Boimy się o miejsca pracy i żądamy odwołania tego zarządu - powiedział rzecznik Wspólnej Reprezentacji Związków Piotr Szereda.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Protest pracowników JSW. Boją się o miejsca pracy

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

13 lis 2014 12:50


Akcja, jak poinformowali związkowcy, była konsekwencją sondażowego referendum, zorganizowanego w spółce przez związki zawodowe w dniach 29 i 30 października, w wyniku którego 98,84 proc. głosujących opowiedziało się za odwołaniem obecnego zarządu kopalni.

Po ogłoszeniu wyników sondażowego referendum władze JSW wskazały, że było ono nielegalne i nie może mieć wpływu na skład zarządu.

Czytaj też: Referendum w JSW: Załoga uznała, że zarząd powinien zostać odwołany

W czwartek (13 listopada) związkowcy zgromadzili się przed siedzibą JSW w "spontanicznej akcji", by - jak dodał Szereda - "po raz kolejny dać wyraz niezadowoleniu".

"Ponad 1,2 mln ton w tym roku nie wydobędziemy, co przyniesie stratę ponad 500 mln zł. Nasze akcje spadają, bo wszyscy zapominają, że jesteśmy także akcjonariuszami - co prawda drobnymi - Jastrzębskiej Spółki Węglowej i widzimy tę błędną politykę. Boimy się o miejsca pracy i żądamy odwołania tego zarządu, który stracił wiarygodność w oczach załogi" - powiedział Szereda.

Według rzecznika Wspólnej Reprezentacji Związków Zawodowych wydobycie w ostatnich latach zmniejszyło się. "W tej chwili wydobywamy od 47 do 50 tys. ton na dobę, do 2007 roku wydobywaliśmy od 51 do 53 tys. ton na dobę, tylko, że przed laty było pięć kopalń a obecnie jest sześć" - dodał Szereda. Zapowiedział, że "takich akcji" jak ta w czwartek "będzie więcej".

Czytaj też: Prezes JSW napisał list do pracowników. "Tym razem sytuacja jest poważna"

W opublikowanym w ub. tygodniu na stronie internetowej spółki liście skierowanym do załogi, prezes zarządu JSW Jarosław Zagórowski podaje, że zarząd JSW "zrobi wszystko, aby utrzymać miejsca pracy dla wszystkich pracowników kopalń należących do Jastrzębskiej Spółki Węglowej, w tym również kopalni Krupiński".

Dodał w nim, że wypłaty, przywileje i dodatkowe świadczenia w 2014 roku "będą wypłacone na dotychczasowych zasadach".

"Natomiast jeśli sytuacja rynkowa w 2015 (roku) się nie zmieni, a na razie nic na pozytywną zmianę nie wskazuje, podejmowane będą decyzje mające przede wszystkim tak ukształtować wydatki i nakłady inwestycyjne, aby w pierwszej kolejności utrzymać możliwość przygotowania bieżącego frontu wydobywczego (przygotówki), następnie chronić inwestycje" - wskazał.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

jaro 2014-11-14 09:39:02

CZEGO SIĘ BOICIE GNIEWU WASZYCH WYBORCÓW ! POWIEDZCIE LUDZIOM ILE WYDAJECIE NA ZARZĄD ! PREZESÓW, SEKRETARKI, SAMOCHODZIKI, PODRÓŻE, DORADCÓW/DORADCÓW, RADĘ NADZORCZĄ ITD. DOŚĆ OSZUSTW I PIARU ! DOŚĆ KOLESI Z NIEUDOLNEGO RZĄDU PO/PSL ! DO ROBOTY LENIE !, A MY DO RAD NADZORCZYCH, WTEDY POGADAMY ! POCZUJECIE JAKA JEST WEDŁUG WAS LEKKA PRACA GÓRNIKA !