PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

"Projekt ustawy o sporach zbiorowych nie powstał, by ograniczyć liczbę strajków"

  • Autor: PAP/AKC
  • 10 sie 2022 14:54

- Nie jest prawdą, że projekt ustawy o sporach zbiorowych pracy został opracowany po to, aby ograniczyć liczbę strajków. Powstał w oparciu o zgłaszane przez związki zawodowe i organizacje pracodawców postulaty - informuje Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

"Projekt ustawy o sporach zbiorowych nie powstał, by ograniczyć liczbę strajków"
(Fot. PTWP)
REKLAMA
  • W środę "Gazeta Wyborcza" napisała, że przygotowany przez MRiPS projekt ustawy o sporach zbiorowych pracy krytykują związki zawodowe. Według nich ma on na celu ograniczenie liczby strajków.
  • "GW" podaje, że po wejściu w życie proponowanych przepisów część związków zawodowych całkowicie straci prawo do organizowania strajków oraz że z przepisów zniknie możliwość strajkowania w geście solidarności z innymi grupami zawodowymi.
  • Podano także, że reprezentowane w Radzie Dialogu Społecznego centrale związkowe - OPZZ i FZZ wraz z NSZZ "Solidarność" wystosują wspólny i kategoryczny sprzeciw wobec projektu ustawy o sporach zbiorowych pracy.

"Nie jest prawdą, że projekt ustawy o sporach zbiorowych pracy został opracowany po to, aby ograniczyć liczbę strajków. Dyskusja nad zmianą przepisów ustawy toczy się od kilku lat na forum Rady Dialogu Społecznego. Projekt powstał w oparciu o zgłaszane przez związki zawodowe i organizacje pracodawców postulaty oraz dotychczasowe doświadczenia w zakresie stosowania przepisów ustawy. Zawiera też wiele przepisów, które są odbierane pozytywnie, jak np. odejście od enumeratywnego określania przedmiotu sporu zbiorowego oraz wprowadzenie mediacji prewencyjnej na etapie rokowań" - czytamy w wyjaśnieniu Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej do artykułu.

Czytaj też: Spór w Kauflandzie trwa. Pracownicy chcą 7200 zł za dyskryminację kobiet

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

"Odnosząc się do kwestii rezygnacji ze strajków solidarnościowych, zwracamy uwagę, że prowadzenie przez związek zawodowy strajku solidarnościowego ma bezpośredni wpływ na pracodawców, którzy nie są w sporze zbiorowym i nie mają z nim nic wspólnego. Strajk natomiast prowadzi u nich do strat. Uznano za niezasadne, aby koszty sporu i strajku ponosił pracodawca niezwiązany z tym sporem. Dodatkowo należy zauważyć, że instytucja ta nie była od wielu lat wykorzystywana" - wskazuje MRiPS.

Wspólna reprezentacja związków zawodowych

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: "Projekt ustawy o sporach zbiorowych nie powstał, by ograniczyć liczbę strajków"

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA