Prezydent rozmawiał z pracodawcami i związkowcami na temat odbudowy dialogu społecznego

Podsumowaniu niełatwej - jak powiedział prezydent Bronisław Komorowski - pracy nad odbudową systemu dialogu społecznego poświęcone było środowe spotkanie zorganizowane w Pałacu Prezydenckim z udziałem m.in. ministra pracy, przedstawicieli związkowców i pracodawców.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Prezydent rozmawiał z pracodawcami i związkowcami na temat odbudowy dialogu społecznego

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

7 sty 2015 17:45


Komorowski spotkał się w Pałacu Prezydenckim z ministrem pracy i polityki społecznej Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem, przedstawicielami związków zawodowych oraz organizacji pracodawców będących stronami Trójstronnej Komisji ds. Społeczno-Gospodarczych.

"Spotkaliśmy się ponad rok temu w podobnym gronie, kiedy nastąpiło zawieszenie mechanizmu dialogu społecznego w wyniku decyzji związków zawodowych, które w pracach Komisji Trójstronnej nie chciały brać udziału. Ale spotkaliśmy się wtedy głównie po to, by szukać sposobu wyjścia z sytuacji zaistniałej. Serdecznie dziękuję, że dzisiaj będziemy mogli usłyszeć opinie o efektach pracy opartej o propozycję ustawy związkowej" - mówił prezydent na wstępie spotkania.

Podkreślił, że jest ona obecnie dyskutowana z pracodawcami. "Z tego, co wiem, jest jakiś postęp w tym zakresie, jest projekt" - dodał Komorowski. Zdaniem prezydenta od ustaleń spotkania może zależeć, czy uda się doprowadzić do trójstronnego dialogu. Wskazał, że warunkiem tego jest pozytywne nastawienie oraz rozmowa, z udziałem również rządu. "Obecność pana ministra Kosiniaka-Kamysza (...) w moim przekonaniu tworzy tego rodzaju prognozę" - dodał.

Po spotkaniu zorganizowano briefing prasowy Ireny Wóycickiej. Prezydencka minister oceniła, że z obydwu stron - zarówno ze strony związków zawodowych, jak i ze strony pracodawców - "istnieje wyraźna wola i potrzeba szybkiego skończenia prac nad nową formułą dialogu społecznego".

Poinformowała, że obie strony stwierdziły, że 80 proc. spraw, które były do uzgodnienia, zostało już uzgodnionych między związkami i organizacjami pracodawców. "Dwie strony zakładają, że do końca stycznia nastąpią uzgodnienia w pozostałym obszarze problemów, których dotychczas nie udało się uzgodnić" - dodała.

Poinformowała też, że minister pracy podczas środowego spotkania zaprosił przedstawicieli pracodawców i związków zawodowych na spotkanie w przyszłym tygodniu. "Pan minister pracy i polityki społecznej, minister Kosiniak-Kamysz również w imieniu pani premier zaprosił organizacje pracodawców, związków zawodowych już w przyszłym tygodniu do siebie, by zacząć dyskutować nad rozwiązaniami" - powiedziała. Podkreśliła, że chodzi o to, by w prace włączyć również trzeciego partnera - rząd; i aby przyspieszyć prace nad tworzeniem nowej ustawy.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.