PARTNERZY PORTALU

Prezes Sii Poland wydał oświadczenie. "Związki zawodowe źle wpływają na atmosferę w pracy"

 • KDS
 • 1 gru 2022 15:16

Sii Polska odniosło się do sprawy zwolnienia dyscyplinarnego związkowca. - Niestety, zdarza się, że związki zawodowe są czasem prowadzone przez ekstremistów, których działania są wymierzone przeciwko przedsiębiorstwom, jak w Sii - pisze w nim Grégoire Nitot, prezes firmy.

Prezes Sii Poland wydał oświadczenie. "Związki zawodowe źle wpływają na atmosferę w pracy"
Prezes Sii Poland zabrał głos w sprawie zwolnienia związkowca (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
 • Kilka dni temu pisaliśmy, że firma technologiczna Sii Poland zwolniła dyscyplinarnie Krystiana Kosowskiego.
 • To przewodniczący świeżo powołanego tam związku zawodowego. Z maila, który Kosowski otrzymał od swojego szefa wynika, że został zwolniony za informowanie kolegów o powstaniu w firmie związku zawodowym.
 • Teraz Sii Poland zabrała głos w sprawie. Opublikowała oświadczenie w serwisie LinkedIN. Prezes Grégoire Nitot krytycznie ocenia w nim działanie związków zawodowych.

Związkowa Alternatywa, czyli związek, z którym związany był zwolniony związkowiec
twierdzi, że zwolnienie dyscyplinarne wręczono poza jakimkolwiek trybem, bez konsultacji ze związkiem, bez odwołania się do jakiegokolwiek artykułu z Kodeksu pracy

W mailu wysłanym do Krystiana Kosowskiego prezes Sii pisał m.in. o tym, że nie życzy sobie w swoim zakładzie związków zawodowych. M.in. po to, by uniknąć współpracy ze związkowcami, wyjechał z Francji. Jak stwierdził, są tam silne i wpływowe związki zawodowe, co utrudnia pracodawcom swobodne podejmowanie decyzji.

- Władze firmy nawet nie ukrywały, że powodem zwolnienia było założenie związku i zachęcanie pracowników, by do niego wstępowali. Zwolnienie przewodniczącego organizacji związkowej, na dodatek bez wynikającej z ustawy konsultacji ze związkiem, to brutalne złamanie ustawy o związkach zawodowych. Działanie firmy to też naruszenie Konstytucji RP. Zgodnie z art. 12 polskiej Konstytucji „Rzeczpospolita Polska zapewnia wolność tworzenia i działania związków zawodowych”, a art. 59 mówi, że „zapewnia się wolność zrzeszania się w związkach zawodowych” - pisze Związkowa Alternatywa.

"Związki zawodowe są czasem prowadzone przez ekstremistów"

W oświadczeniu (które jest treścią maila rozesłaną do pracowników firmy) prezes pisze, że przyczyną zwolnienia Krystiana Kosowskiego nie był fakt, że założył on związek zawodowy, ale to, iż działał on przeciwko firmie. 

Grégoire Nitot twierdzi, że jego firma zachęca i wspiera wiele inicjatyw niezależnie od tego, czy przedstawia je grupa pracowników, czy tylko jeden z nich. Pisze, że firma nie czeka na sugestie, a sama robi wiele, by poprawiać satysfakcję pracowników. Prezes Sii Poland podtrzymuje też swoje niepochlebne zdanie na temat związków zawodowych.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (6)

Do artykułu: Prezes Sii Poland wydał oświadczenie. "Związki zawodowe źle wpływają na atmosferę w pracy"

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Artur 2022-12-05 11:44:24

  Dobrze że zrobiła się z tego afera, bo może będzie przyczynkiem do tego by w końcu poruszyć kwestię zmniejszenia w Polsce roli związków zawodowych. Francuz oczywiście ma rację ... ale co z tego jak polskie prawo jest takie jakie jest i chłop stoi na z góry przegranej pozycji. Francuskie prawo zresztą nie jest lepsze. (a nawet gorsze!) Właśnie dlatego takie potęgi jak USA czy Chiny bez problemu wygrywają wyścig o dominację i to one są potęgami gospodarczymi.

  • Łukasz 2022-12-06 16:24:45

   "Właśnie dlatego takie potęgi jak USA czy Chiny". USA jest tylko potęgą w produkcji dolarów. Reszta produkcji się z wynosi jak w Detroit. Natomiast w Chinach jest jedne z największych uzwiązkowień na Świecie - 44%. Przykładowo Huawei jest własnością pracowników. W Niemczech i Skandynawii też nie mają problemu z związkami i mają przemysł. A może prezes Sii ma problem z tym ile kasy wycieka z spółki do Francji, albo na jego hobby w ratowanie Polonii Warszawa? Pracownicy to bezpiecznik na takie pomysły by wytransferować majątek firmy. Kraje w których uzwiązkowienie jest duże zachowały swój przemysł.

 • Michał 2022-12-04 07:02:18

  Pieprzony francuzki. Wypad z Polski!!!

 • JAck 2022-12-02 13:02:14

  Sprawdźcie średnią wieku w SII. Ageizm ma się tam znakomicie. Oczywiście nie pisze o jakichkolwiek dyskryminacji ze względu na wiek.

 • Q2ca 2022-12-02 10:00:42

  Poczytaj wywiad (subiektywne) ale masz załączoną korespondencję firmową, sam/sama możesz ocenić. Portal GoWork, Poradnik pracownika, sekcja wywiady.

 • JK 2022-12-02 09:46:01

  najsmutniejsze w tym wszystkim jest to, że Prezes Sii ma sporo racji. Związki często źle wpływają na atmosferę pracy, walczą o interesy swoich przedstawicieli, a często są zbędne - gdy pracodawcy słuchają potrzeb pracowników. Ba! Często związki działają wbrew interesom i stabilności firmy. Nie mamy też całości kontekstu - w jaki sposób Pan Krystian poinformował o ZZ? W czasie pracy czy poza godzinami pracy (swoich i kolegów) ? Jakimi kanałami informacji? Co powiedział? Związkowiec nie może agitować w czasie pracy, albo użyć do tego firmowych środków komunikacji. Czy Pan Krystian jest tu kryształowy?

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA