Premier znów rozmawia z górniczymi związkami

W kancelarii premiera rozpoczęły się kolejne rozmowy premiera Donalda Tuska z przedstawicielami górniczych związków zawodowych, poświęcone przyszłości branży.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Premier znów rozmawia z górniczymi związkami

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

13 sie 2014 13:35


Głównymi tematami miały być - według zapowiedzi - efekty prac międzyresortowego zespołu ds. funkcjonowania górnictwa węgla kamiennego oraz nowa strategii dla sektora wydobywczego w Polsce.

Wcześniej związkowi liderzy oceniali, że dotychczasowe działania ratunkowe dla branży przyniosły efekty, ale doraźne. Natomiast środowe rozmowy mają dotyczyć działań w średnim okresie i długofalowych.

Czytaj też: Premier nie obiecywał górnikom gruszek na wierzbie

W skład powołanego w maju br. przez premiera międzyresortowego zespołu ds. sytuacji w polskim górnictwie węgla kamiennego wchodzą wiceministrowie różnych resortów. O wypracowanych już przez zespół rekomendacjach mówił 22 lipca na posiedzeniu sejmowej komisji gospodarki dyrektor departamentu górnictwa w resorcie gospodarki prof. Maciej Kaliski. Wśród tych rekomendacji wymienił m.in. restrukturyzację zobowiązań publiczno-prawnych i uelastycznienie pracy w sektorze.

Resort gospodarki pracuje ponadto nad ustawami, które mają usprawnić handel węglem i zwiększyć jego konkurencyjność. Chodzi m.in. o nowelizację Prawa energetycznego i rozporządzenie ws. jakości sprzedawanego węgla.

Na temat przeżywającej problemy branży górniczej szef rządu rozmawiał ze związkowcami 5 i 6 maja, krótko po 10-tysięcznej górniczej manifestacji, zorganizowanej w kwietniu w Katowicach. Obiecał wówczas m.in. promocję i ochronę polskiego węgla. Kolejne spotkanie odbyło się 16 maja w Warszawie. Wtedy premier zapowiedział projekt ustawy odraczającej płatności ZUS przez Kompanię Węglową. 5 czerwca Tusk ogłosił w Katowicach m.in., że rząd będzie unikał scenariuszy drastycznych, polegających na likwidacji nierentownych kopalń. Według relacji związków rozmowy 25 czerwca w Warszawie dotyczyły m.in. rynku węgla, jego importu, poprawy sytuacji finansowej spółek węglowych i produkcji energii z polskiego węgla.

Zgodnie z danymi resortu gospodarki strata polskiego sektora górnictwa węgla kamiennego po pięciu miesiącach 2014 r. wyniosła 631 mln zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.