Premier nie obiecywał górnikom gruszek na wierzbie

Cztery godziny trwało w czwartek 5 czerwca spotkanie premiera Donalda Tuska z górniczymi związkami. Kolejne spotkanie ma się odbyć 23 czerwca w Warszawie.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Premier nie obiecywał górnikom gruszek na wierzbie

PODZIEL SIĘ


Autor: wnp.pl

wnp.pl

5 cze 2014 19:16


Taki właśnie jest wstępny termin naszego kolejnego spotkania z premierem - mówi portalowi wnp.pl Wacław Czerkawski, wiceprzewodniczący Związku Zawodowego Górników w Polsce, który uczestniczył w spotkaniu 5 czerwca.

Podczas spotkania omówiono raport z prac międzyresortowego zespołu ds. funkcjonowania górnictwa węgla kamiennego. Najważniejsza konkluzja jest taka, że zespół ten będzie pracował dalej.

Czytaj też: 23 czerwca ponowne spotkanie premiera z górniczymi związkami

- Premier Tusk był na tyle szczery, że nie obiecywał gruszek na wierzbie - zaznacza Wacław Czerkawski. - Rozmowa była prowadzona na poziomie ogólnym, nie były omawiane szczegóły dotyczące poszczególnych spółek. Najważniejsze było wskazanie, że mają być prowadzone działania naprawcze. Natomiast związki zaznaczyły, że nie zgodzą się na jakiekolwiek zamysły likwidacji kopalń. Z premierem Tuskiem był Jan Krzysztof Bielecki, który próbował wskazywać na kompromisowe rozwiązania - podkreślił Wacław Czerkawski.

Trzeba tu przypomnieć, że w Sejmie jest już projekt ustawy dotyczący prolongaty zobowiązań publiczno-prawnych Kompanii Węglowej - jakie objęła ona po byłych spółkach węglowych - wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Związkowcy wskazują, że sytuacja branży jest bardzo trudna. W pierwszym kwartale br. górnictwo wygenerowało 143,8 mln zł straty. Wynik na sprzedaży węgla wyniósł minus 272,6 mln zł.

Potrzeba pilnych działań strategicznych dotyczących całego sektora, który popada w coraz większe tarapaty. Problemy górnictwa są m.in. pochodną znacznego spadku cen na rynku międzynarodowym.

W pierwszym kwartale br. zdołano u nas wydobyć 17,9 mln ton węgla, podczas gdy przed rokiem było to 18,7 mln ton. Sprzedaż węgla wyniosła 16,7 mln ton, z czego 14,5 mln ton ulokowano na rynku krajowym, a 2,1 mln ton na rynki zagraniczne.

Problemem są zwały węgla. Z danych katowickiego oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu wynika, że na koniec marca tego roku na zwałach kopalń było 7,45 mln ton węgla, czyli 1 mln ton więcej niż pod koniec 2013 roku. Około 5 mln ton zalega na zwałach Kompanii Węglowej.

Cały artykuł czytaj tu 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.