PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Pracownicy Warszawskiej Opery Kameralnej protestują przeciw zwolnieniom

  • Autor: PAP/JS
  • 27 lut 2017 17:21

• Pracownicy Warszawskiej Opery Kameralnej protestowali przed MKiDN przeciw zwolnieniom zapowiadanym przez dyrekcję. Zaapelowali o "objęcie WOK opieką".
• Resort kultury wyraził wolę współprowadzenia instytucji.

Pracownicy Warszawskiej Opery Kameralnej protestują przeciw zwolnieniom
W poniedziałek (27 lutego) przedstawiciele pracowników WOK pikietowali przez gmachem ministerstwa kultury i złożyli na ręce ministra kultury Piotra Glińskiego petycję, aby zaprotestować przeciwko zwolnieniom (Fot. Pixelio.de)
REKLAMA

Informacje o złej sytuacji Warszawskiej Opery Kameralnej (WOK) pojawiały się od dłuższego czasu. W połowie lutego dyrekcja Opery wysłała do związków zawodowych zawiadomienie o zamiarze zwolnienia 55 solistów, 6 dyrygentów oraz połowy orkiestry Sinfonietta WOK.

"P.o. dyrektora WOK Alicja Węgorzewska-Whiskerd zapowiedziała zwolnienia grupowe motywując to trudną sytuacją finansową. To po prostu likwidacja teatru, mają zostać zwolnieni wszyscy soliści, wszyscy dyrygenci, połowa Orkiestry Sinfonietta. Obecnych 55 solistów może wydawać się dużo, ale pamiętajmy, że to nie jest 55 etatów, bo większość jest na pół etatu. A dla zapewnienia możliwości wykonywania wszystkich dzieł Mozarta, które mamy w swoim repertuarze, taki skład jest prawie niezbędny" - powiedział przewodniczący "Solidarności" Warszawskiej Opery Kameralnej Hubert Zadrożny.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Jak zaznaczył, pewnie gdzieś jeszcze można znaleźć jakieś rezerwy, ale "to nie są rezerwy tego typu, że można zwolnić 55 solistów, 6 dyrygentów i 37 muzyków". "Oczywiście jeżeli będzie trzeba, my jesteśmy w stanie usiąść do rozmów i porozmawiać nad sytuacją finansową firmy i jakąś restrukturyzacją. Natomiast ciężko się negocjuje z pistoletem u skroni. Ale jesteśmy gotowi do rozmów, od samego początku byliśmy gotowi. Proszę pamiętać, że za poprzedniej dyrekcji zostało zwolnionych 80 osób, w związku z tym jesteśmy zdolni do jakichś ruchów, ale nie do takich, które niszczą cały nasz dorobek" - zaakcentował Zadrożny.

W poniedziałek (27 lutego) przedstawiciele pracowników WOK pikietowali przez gmachem ministerstwa kultury i złożyli na ręce ministra kultury Piotra Glińskiego petycję, aby zaprotestować przeciwko zwolnieniom.

"Przedstawiony nam w ostatnich dniach przez p.o. dyrektora naczelnego Opery Alicję Węgorzewską-Whiskerd plan zwolnień wszystkich solistów śpiewaków, dyrygentów oraz ponad połowy składu orkiestry Sinfonietta, unicestwia i przekreśla w istocie wartość artystyczną naszego teatru, na którą wszyscy pracowaliśmy. (...) Teatr, również operowy, to jego artyści. To jest jego wartość artystyczna, kapitał wypracowany latami. Teraz mamy ich stracić. Olgę Pasiecznik, Roberta Gierlacha, Annę Radziejewską oraz wielu innych solistów oraz artystów muzyków, członków zespołu Sinfonietta - jedynej na świecie orkiestry mającej w repertuarze wszystkie dzieła operowe Mozarta" - napisano w petycji.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Pracownicy Warszawskiej Opery Kameralnej protestują przeciw zwolnieniom

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA