×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Pracownicy Sądu Najwyższego boją się utraty pracy. Słusznie?

  • Autor: PAP/JS
  • 20 lip 2017 20:23

Pracownicy Sądu Najwyższego zaapelowali do władz i związków zawodowych o ochronę ich praw pracowniczych; obawiają się, że nowa ustawa o SN spowoduje wymianę kadr. To rozwiązanie jest zgodne z konstytucją i przepisami - powiedział wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik.

Pracownicy Sądu Najwyższego boją się utraty pracy. Słusznie?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA

• Ryszard Grąbkowski, sekretarz prasowy Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych powiedział , że nie jest w stanie stwierdzić, czy wejście w życie procedowanej ustawy o SN rzeczywiście spowoduje, że miejsca pracy pracowników SN będą zagrożone.

• Podkreślił, że "w ustawie jest mowa o skróceniu kadencji sędziów".

"Projekt ustawy o Sądzie Najwyższym wzbudzający tak wiele zastrzeżeń i emocji, w przypadku rozwiązań dotyczących sędziów Sądu Najwyższego, dotyczy także nas 321 pracowników Sądu Najwyższego: asystentów, urzędników sądowych, pracowników administracyjnych i obsługi, których procedowany projekt pozbawia jakichkolwiek praw pracowniczych gwarantowanych w Konstytucji RP, Kodeksie pracy, przez standardy europejskie, a także Międzynarodową Organizację Pracy, w tym prawo do ochrony zatrudnienia, prawo do okresu wypowiedzenia, prawo do odprawy z tytułu zwolnień, podstawa leży po stronie pracodawcy, a także prawo do równego traktowania" - napisali pracownicy w apelu.

Według nich, nie sposób oprzeć się wrażeniu, iż projekt "stanowi w istocie narzędzie, które z założenia ma umożliwić wymianę w Sądzie Najwyższym personelu urzędniczego (pomocniczego). Takie zamierzenie Projektodawcy budzi zdecydowany opór, albowiem projektowana regulacja łamie wszelkie (w tym również międzynarodowe) standardy ochrony prawnej należne pracownikom, jak również narusza elementarne zasady współżycia społecznego" - ocenili.

Pracownicy SN zaznaczyli, że są grupą nie należącą do żadnego związku zawodowego ani organizacji.

Zgodnie z projektem ustawy o SN nowy pierwszy prezes SN w terminie 3 miesięcy od dnia objęcia stanowiska, "może przedstawić Szefowi Kancelarii Prezesa Sądu Najwyższego, członkom Biura Studiów i Analiz Sądu Najwyższego niebędących sędziami oraz pracownikom Sądu Najwyższego niebędących sędziami zatrudnionym na podstawie przepisów dotychczasowych, nowe warunki pracy i płacy", a w razie nieprzedstawienia takich warunków "stosunek pracy tych osób, rozwiązuje się z upływem tego terminu".

"Takiej podstawy wygaśnięcia stosunku pracy nie ma w Kodeksie pracy. Przedmiotową regulację należy ocenić w sposób jednoznacznie krytyczny. Przede wszystkim trzeba zaznaczyć, że zawarte w projekcie +upoważnienie+ do zaproponowania przez +nowego+ Pierwszego Prezesa SN nowych warunków zatrudnienia nie zawiera jakichkolwiek wytycznych, którymi ten organ powinien się kierować przy podejmowaniu decyzji w sprawach kadrowych" - napisali pracownicy SN.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Pracownicy Sądu Najwyższego boją się utraty pracy. Słusznie?
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • KARO 2017-07-24 11:23:19

    Sprawa dotyczy zmiany ustroju sądów , więc niepotrzebnie się podłączają pracownicy sądowi i panikują jak to nie o nich chodzi.chyba ich przełożeni podpuszczają.Natomiast sędziowie w Polsce mają inne niezwykłe prawa pracownicze - nie płacą składki na ZUS od wynagrodzenia , ich zarobki są niejawne,nie można ich zwolnić dyscyplinarnie, chroni ich immunitet.Zamiast związku zawodowego chroni ich własna kasta.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA