×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Pracownicy sądów żądają podwyżek

  • Autor: PAP/JS
  • 10 paź 2017 18:26

Kilkadziesiąt osób z NSZZ "Solidarność Pracowników Sądownictwa demonstrowało pod Sejmem domagając się odmrożenia płac tej grupy, w czasie gdy posłowie debatowali nad projektem budżetu na przyszły rok.

Pracownicy sądów żądają podwyżek
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

• Związkowcy alarmują, że z powodu niskich wynagrodzeń coraz więcej pracowników sądów rezygnuje z pracy i szuka innego, lepiej płatnego zajęcia.

• W ciągu ostatnich trzech lat z sądów odeszło ponad 17 tys. asystentów sędziów, urzędników i pracowników obsługi.

"Protestujemy przeciwko zamrożeniu płac pracownikom administracyjnym sądów. Od wielu lat nasze wynagrodzenia są zamrożone, mimo że inne branże budżetówki otrzymują podwyżki" - powiedziała koordynatorka międzyzakładowej organizacji związkowej Aneta Kogut z Sądu Rejonowego w Sandomierzu.

"Nasze pensje kształtują się w okolicy 2500 zł brutto. To, co przekazuje Ministerstwo Finansów, że średnia płaca oscyluje ok 4,5 tys. zł, nie jest prawdą, marginalny odsetek otrzymuje takie wynagrodzenia" - podkreśliła Kogut.

Według niej "adresatem postulatów płacowych nie jest Ministerstwo Sprawiedliwości, które przekazało środki, lecz Ministerstwo Finansów". "A dzisiaj apelujemy do posłów w związku z pierwszym czytaniem ustawy budżetowej" - powiedziała.

Według "S" Pracowników Sądownictwa niebędący sędziami ani referendarzami urzędnicy, asystenci sędziów i inni pracownicy obsługi to grupa licząca ok. 35 tys. osób.

Kogut podkreśliła, że akcja pod Sejmem to spontaniczne zgromadzenie. Wzięli w nim udział pracownicy sądów z całego kraju. Oprócz związkowych flag trzymali transparenty z hasłami: "Bez nas nie ma dobrej zmiany", "Nasze pensje do wymiany", "Dobra zmiana (nie) tylko dla wybranych", "Urzędnik gorszego sortu", "Bez nas sądy nie istnieją".

"Jeżeli nic się nie zmieni, nie poprzestaniemy na tym, co robimy dzisiaj, zaostrzymy nasze działania" - zapowiedziała Kogut zastrzegając, że nie może ujawnić, na czym to miałoby polegać.

Pikieta pod Sejmem to jedna z wielu akcji. Jak powiedziała Kogut, budynki wielu sądów w kraju są oflagowane i oplakatowane, pracownicy są ubrani na czarno lub noszą emblemat "Głodka" symbolizującego niskie wynagrodzenia.

Według "S" oflagowanych zostało ponad 100 sądów w całym kraju. Od kilku tygodni członkowie sądowniczej "S" przesyłają na skrzynki mailowe parlamentarzystów apel o odblokowanie podwyżek płac oraz raport obrazujący poziom wynagrodzeń pracowników sądów niebędących sędziami. Od tygodnia spotykają się osobiście z posłami i senatorami.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Pracownicy sądów żądają podwyżek

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA