×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Pracownicy sądów wyjdą na ulice. Mają dość niskich pensji

  • Justyna Koc
    jk
  • 26 lip 2021 14:42

Pracownicy sądów - asystenci, kuratorzy czy urzędnicy - zrzeszeni w OPZZ mają dość pracy za niskie pensje. Zapowiadają, że jeśli rząd podtrzyma swoją decyzję o zamrożeniu płac w przyszłym roku, wyjdą na ulice. Do akcji protestacyjnej przystępują też prokuratorzy.

Pracownicy sądów wyjdą na ulice. Mają dość niskich pensji
Związkowcy zapowiadają, że w ciągu najbliższych kilku dni w sądach wybuchnie protest przeciwko niskim wynagrodzeniom i złym warunkom pracy (Fot. OPZZ)
REKLAMA
  • Pracownicy nieorzecznicy sądów (wszyscy pracownicy wymiaru sprawiedliwości poza sędziami) mają dość niskich wynagrodzeń i złych warunków pracy.
  • Chcąc zwrócić uwagę na ten problem, zamierzają wywiesić flagi na budynkach sądów, zorganizować wyjścia przed budynek czy przychodzić do pracy na czarno.
  • Rozważają też zorganizowanie manifestacji w Warszawie „jeśli działania na poziomie regionalnym nie przyniosą efektu”.

Jak wyjaśniają związkowcy, pracownicy nieorzecznicy sądów to wszyscy pracownicy wymiaru sprawiedliwości poza sędziami - asystenci, kuratorzy, urzędnicy sądowi oraz osoby, które prowadzą biuro podawcze albo wydają akta na czytelni. Ich liczba szacowana jest w Polsce na ok. 42 tys. Ponad tysiąc z nich zrzeszonych jest w Niezależnym Samorządnym Związku Zawodowym Pracowników Wymiaru Sprawiedliwości RP (wchodzącym w skład OPZZ). Organizacja obecna jest w ponad 70 sądach w całym kraju. Jej członkowie zapowiadają walkę o wyższe płace.

- Średnie wynagrodzenie pracowników nieorzeczniczych sądów wynosi ok. 4,6 tys. zł brutto. Na rękę to ok. 3,3 tys. A trzeba wziąć pod uwagę, że w większości to ludzie z wyższym wykształceniem, po wielu szkoleniach, bo przepisy nieustannie się zmieniają - mówi Piotr Domański, przewodniczący NSZZ Pracowników Wymiaru Sprawiedliwości RP.

Protesty w sądach

Związkowcy zapowiadają, że w ciągu najbliższych kilku dni w sądach wybuchnie protest przeciwko niskim wynagrodzeniom i złym warunkom pracy. Ponieważ pracownicy sądów nie mogą przeprowadzić strajku w rozumieniu ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych, zamierzają zwrócić uwagę opinii publicznej w inny sposób: wywiesić flagi na budynkach sądów, zorganizować wyjścia przed budynek czy przychodzić do pracy na czarno.

Jak mówi Domański, rozważają też zorganizowanie manifestacji w Warszawie, „jeśli działania na poziomie regionalnym nie przyniosą efektu”.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Pracownicy sądów wyjdą na ulice. Mają dość niskich pensji

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA