PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Pracownicy Narodowego Starego Teatru w Krakowie zdezorientowani. Chcą spotkania z ministrem

  • Autor: PAP/JS
  • 13 maj 2017 7:42

Pracownicy Narodowego Starego Teatru w Krakowie spotkają się 18 maja z wicepremierem i ministrem kultury Piotrem Glińskim. Będą rozmawiać o przyszłości Starego Teatru – poinformowali aktorzy Starego Teatru.

Pracownicy Narodowego Starego Teatru w Krakowie zdezorientowani. Chcą spotkania z ministrem
Zespół wysłał do wicepremiera Glińskiego pismo z prośbą o spotkanie (Piotr Gliński, fot.mkidn.gov.pl)
REKLAMA

• W oświadczeniu wygłoszonym w imieniu zespołu Starego Teatru (zespołu artystycznego, administracyjnego, technicznego), aktorzy "Wesela" podkreślali, że znaleźli się w trudnej sytuacji.

• Zespół Starego Teatru wierzy, że teatr oddziałuje na rzeczywistość, oraz wie, że trudności, przez które może wkrótce przechodzić, mogą go zniszczyć, ale mogą mieć też "wielki potencjał" by wzmocnić, zreformować i nauczyć czegoś.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

 

Pracownicy Starego Teatru - jak mówił Radosław Krzyżowski przewodniczący związku zawodowego tej instytucji - są zdezorientowani rekomendacją komisji konkursowej, powołanej przez MKiDN w celu wyboru nowego dyrektora. Komisja rekomendowała krytyka teatralnego Marka Mikosa. Kadencja obecnego dyrektora Jana Klaty (1973) kończy się w sierpniu. Ostateczną decyzję o tym, kto zostanie nowym dyrektorem sceny narodowej w Krakowie, zdecyduje minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

Krzyżowski podkreślił, że "zawsze trzeba było się w tym świecie sztuki nieźle naharować, żeby ubiegać się o stanowisko dyrektora Narodowego Starego Teatru. Trzeba było uzyskać coś na kształt środowiskowej legitymacji". Jak dodał, o Marku Mikosie, a tym bardziej o Michale Gielecie (Mikos proponuje go z-cę dyrektora ds. artystycznych), aktorzy wiedzą bardzo mało.

Po ogłoszeniu rekomendacji przez komisję konkursową, wewnątrz teatru pracownicy zawiesili baner z napisem: "To jeszcze nie koniec". Klata zarządził wywieszenie czarnej flagi na budynku teatru od strony pl. Szczepańskiego.

Po premierze "Wesela" wg Stanisława Wyspiańskiego, przyjętej aplauzem przez widownię, aktorzy Starego Teatru poinformowali, że zespół wysłał do wicepremiera Glińskiego pismo z prośbą o spotkanie przed podjęciem decyzji o podpisaniu nominacji na dyrektora wskazanego przez komisję konkursową. W piątek otrzymali odpowiedź - Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zaprosiło zespół teatru na spotkanie 18 maja.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Pracownicy Narodowego Starego Teatru w Krakowie zdezorientowani. Chcą spotkania z ministrem

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Zeghar 2017-05-14 18:52:48

    Ubaw po pachy. To jakaś nowa moda - kumpel się nie załapał, to protestujemy.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA