Pracownicy metra strajkują. Obawiają się zmian

W Lizbonie rozpoczął się strajk pracowników metra. Związkowcy żądają lepszych warunków pracy, w tym większych zarobków i bezpieczeństwa pracy oraz utrzymania etatów.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Pracownicy metra strajkują. Obawiają się zmian

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

21 paź 2014 10:45


Przedstawiciele związków, do których należą pracownicy metra, wyjaśnili, że decyzja o strajku została podjęta spontanicznie 21 października. Protest ma być reakcją na rządową zapowiedź przyznania koncesji prywatnej spółce na obsługę pracy metra oraz transportu autobusowego i tramwajowego. Z deklaracji centroprawicowego rządu Pedra Passosa Coelho wynika, że firma ta ma zostać wyłoniona najpóźniej do listopada br.

Czytaj też: Dwutygodniowy strajk pilotów odbije się na finansach Air France

- 24-godzinny protest jest kontynuacją naszej walki o przyszłość zakładów transportu publicznego w kraju. Żądamy też od rządu większej troski o warunki pracy zatrudnionych osób, w tym o bezpieczeństwo, utrzymanie etatów i zarobków - mówi Anabela Carvalheira z Federacji Związków Zawodowych Transportu i Komunikacji (Fectrans).

Strajk metra doprowadził do chaosu komunikacyjnego w portugalskiej stolicy. Zablokowane zostały drogi przy głównych węzłach komunikacyjnych miasta: Campo Grande, Praca Marques de Pombal i Cais do Sodre.

Czytaj też: Kosiniak-Kamysz: strajkujący chcą zaistnieć medialnie

Rząd Portugalii szacuje, że od lipca 2011 r., kiedy rząd Passosa Coelho rozpoczął wdrażanie surowej polityki oszczędnościowej, na terenie tego iberyjskiego kraju strajki organizowane są średnio co pięć dni. Protestują głównie urzędnicy administracji publicznej, nauczyciele i pracownicy transportu.

Ostatni raz pracownicy metra w aglomeracji lizbońskiej strajkowali 25 września br.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.