Pracownicy medyczni chcą minimalnych wynagrodzeń

• Dziewięć medycznych związków zawodowych zaapelowało o sprawiedliwy system wynagradzania pracowników służby zdrowia
• Postulują oni ustawowe określenie minimalnych wynagrodzeń pracowników medycznych.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Pracownicy medyczni chcą minimalnych wynagrodzeń

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

14 mar 2016 21:42


W poniedziałek (14 marca) Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy (OZZL) wraz z innymi związkami zorganizował konferencję "Czy dobra zmiana w ochronie zdrowia jest możliwa bez strajku?".

Roman Badach-Rogowski z Krajowego Związku Zawodowego Pracowników Ratownictwa Medycznego (KZZPRM) oceniał, że w systemie ochrony zdrowia brakuje "negocjacyjnych" sposobów ustalania wynagrodzeń pracowników.

- Płace w ochronie zdrowia rosną jedynie od strajku do strajku - mówił. Wyjaśnił, że celem porozumienia związków jest wypracowanie systemu, który pozwoli na uczciwe wynagradzanie pracowników ochrony zdrowia.

Ceny są zaniżane

Zdaniem związków wynagrodzenia pracowników służby zdrowia nie mają rynkowej wartości, ponieważ ceny świadczeń zdrowotnych są ustalane dowolnie przez państwowego płatnika. Często są one zaniżane w stosunku do rzeczywistych kosztów.

- System opieki zdrowotnej w Polsce funkcjonuje tak naprawdę tylko "dzięki" temu, że pracownicy służby zdrowia są wykorzystywani, wyzyskiwani ekonomicznie - mówił przewodniczący OZZL Krzysztof Bukiel.

- Zmuszanie pracowników medycznych do strajkowania o należne wynagrodzenia to ich poniżanie, niszczenie etosu ich zawodów, obniżanie ich rangi i zaufania społecznego. Pracownicy służby zdrowia chcą się porozumieć, nie strajkować - podkreślili związkowcy.

Wyrazili też poparcie dla inicjatywy ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła, aby ustawowo ustalić minimalne wartości wynagrodzeń poszczególnych grup zawodów medycznych w publicznej służbie zdrowia.

- Związki doszły do wniosku, że w sytuacji, gdy ceny refundowanych świadczeń zdrowotnych są ustalone w sposób administracyjny przez państwo, to również płace pracowników zakładów opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych powinny być ustalane przez państwo w formie prawa powszechnie obowiązującego we wszystkich tych zakładach - mówiła wiceprzewodnicząca Krajowego Związku Zawodowego Pracowników Medycznych Laboratoriów Diagnostycznych (KZZPMLD) Magdalena Rudzińska-Borkowska.

Postulaty są wspólne

Związki ustaliły także wspólne postulaty płacowe dla wszystkich zawodów medycznych przy uwzględnieniu stopnia wykształcenia i specjalizacji. Podkreśliły, że postulaty jednej grupy zawodowej są akceptowane i popierane przez pozostałe grupy.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.