Pracownicy KW mogą być spokojni. Nie będzie zwolnień i łączenia kopalń

- Kompania Węglowa wycofała się z planów łączenia ze sobą kopalń oraz zwolnienia blisko 900 pracowników administracji. Górnicy zatrudnieni pod ziemią zyskali gwarancje pracy do 2020 r. Zarząd spółki i związkowcy zawarli porozumienie w tej sprawie.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Pracownicy KW mogą być spokojni. Nie będzie zwolnień i łączenia kopalń

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

7 lut 2014 6:57


Stronom nie udało się porozumieć w sprawie sprzedaży należącej do Kompanii kopalni Knurów-Szczygłowice. Zarząd spółki podtrzymał plan sprzedaży tego zakładu Jastrzębskiej Spółce Węglowej, mimo sprzeciwu związkowców. Porozumiano się natomiast w większości innych spornych kwestii.

"Zawarliśmy porozumienie, które w pełni nie zadowala żadnej ze stron; ważne jednak, że udało się osiągnąć kompromis, pozwalający na realizację programu restrukturyzacji spółki w atmosferze akceptacji społecznej" - powiedział wiceprezes Kompanii Marek Uszko, koordynujący prace zarządu spółki.

Czytaj też: KW: program restrukturyzacji zostanie złagodzony?

Dodał, że choć zarząd zrezygnował z niektórych elementów programu, udało się wypracować rozwiązania alternatywne, dzięki którym cele wyznaczone w programie - przede wszystkim odzyskanie rentowności i poprawa efektywności działania firmy - zostaną osiągnięte.

Również związkowcy nie są w pełni zadowoleni z porozumienia, przystali jednak na osiągnięty kompromis. "Podpisaliśmy porozumienie, bo ono chociaż częściowo zabezpiecza podstawowe interesy pracowników Kompanii. To jednak nie oznacza, że zgadzamy się z programem restrukturyzacji przygotowanym przez zarząd" - podkreślił po czwartkowych rozmowach szef górniczej Solidarności Jarosław Grzesik.

Jego zdaniem, mimo wynegocjowanych ustępstw ze strony zarządu, program naprawczy jest niekorzystny dla Kompanii i jej pracowników. "Skupia się wyłącznie na cięciu kosztów. Nie ma w nim mowy o działaniu na rzecz zwiększenia przychodów czy ekspansji na nowe rynki zbytu, a właśnie na tym powinna się opierać restrukturyzacja spółki" - ocenił Grzesik.

Porozumienie, otwierające drogę do wdrożenia programu restrukturyzacji KW, było bliskie już w styczniu, kiedy związkowcy i zarząd wstępnie uzgodnili szczegóły złagodzenia planu naprawczego. Negocjacje przerwano w związku ze sprzeciwem jednego z 13 związków - Kadry. W tej sytuacji zarząd przyjął program we własnej, bardziej radykalnej wersji, choć z wieloma modyfikacjami w stosunku do pierwotnych założeń.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.