PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Pracownicy domów pomocy społecznej chcą podwyżek. Pikieta przed ratuszem

  • Autor: PAP/JP
  • 4 lip 2022 16:05

W poniedziałek kilkudziesięciu pracowników domów pomocy społecznej manifestowało przed lubelskim ratuszem i starostwem, domagając się poprawy warunków pracy i płacy. Ratusz uważa, że potrzebne są rozwiązania systemowe, ale nie wykluczył podwyżek.

Pracownicy domów pomocy społecznej chcą podwyżek. Pikieta przed ratuszem
Ratusz w Lublinie (fot. Krzysztof Kosowski/Wikipedia/CC BY-SA 3.0 pl)
REKLAMA

W poniedziałkowym proteście na placu przed Urzędem Miasta Lublina wzięło udział kilkudziesięciu pracowników DPS z flagami NSZZ "Solidarność" i transparentami o treści "ciężka praca = godna płaca", "zapomniane domy pomocy = bieda domy". W czasie manifestacji używali syreny, trąbek i gwizdków, żeby zwrócić na siebie uwagę przechodniów.

Przewodnicząca Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ "Solidarność" Domów Pomocy Społecznej Małgorzata Guz powiedziała mediom, że domagają się 1000 zł podwyżki, wzrostu średniej płacy w DPS-ach do kwoty przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej oraz zrównania płacy pracowników medycznych zatrudnionych w DPS z wynagrodzeniami w służbie zdrowia. "Nasza płaca oscyluje cały czas na granicy najniższej krajowej" - przekonywała Guz.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Do protestujących przyszła z ratusza zastępca prezydenta Lublina ds. społecznych Monika Lipińska, która powiedziała, że na początku roku pracownicy DPS-ów w Lublinie otrzymali 200 zł podwyżki i ratusz jest w stanie wygospodarować kolejne 300 zł na pracownika. "Strona związkowa razem z pracownikami i dyrektorami będzie dokonywała podziału stosownie do odpowiedzialności i stażu pracy pracownika" - wyjaśniła.

Lipińska stwierdziła, że finansowanie DPS-ów wymaga rozwiązań systemowych. Dlatego ratusz przygotowuje uwagi dla MRiPS, dotyczące m.in. obliczania średniego kosztu utrzymania mieszkańca domu, który dziś w Lublinie wynosi dla jednej osoby 5200-5500 zł miesięcznie.

Następnie pracownicy DPS-ów udali się przed budynek Starostwa Powiatowego w Lublinie, gdzie kontynuowali protest. Podobne manifestacje odbyły się w poniedziałek w Kraśniku, Świdniku i w Lubartowie. Na wtorek związkowcy zapowiedzieli pikiety w Chełmie, Krasnymstawie, Zamościu i w Biłgoraju.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Pracownicy domów pomocy społecznej chcą podwyżek. Pikieta przed ratuszem

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA