Pracownicy DB Schenker boją się o pracę. Solidarność żąda informacji od zarządu

Związkowcy z Solidarności z DB Schenker Rail Polska domagają się od zarządu spółki rzetelnej informacji na temat przyszłości firmy. W stanowisku do pracodawcy podkreślili, że likwidacja oraz sprzedaż kolejnych podmiotów DB Schenker w regionie nasilają obawy załogi o miejsca pracy.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Pracownicy DB Schenker boją się o pracę. Solidarność żąda informacji od zarządu

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

15 wrz 2015 20:46


- W ciągu ostatnich lat zarząd DB Schenker pozbył się m.in. warsztatów naprawczych w Pyskowicach i Dąbrowie Górniczej. Z naszych informacji wynika, że planuje również likwidację bocznicy i warsztatu naprawczego w Sosnowcu-Jęzorze. Właściciel rozpoczął też procedurę sprzedaży Kopalni Piasku Szczakowa - informuje Leszek Piskała, przewodniczący Solidarności w DB Schenker Rail Polska.

Obawa o pracę

W ocenie związkowców wszystkie te działania poważnie kłócą się z zapewnieniami, które niemiecki właściciel DB Schenker składał w 2009 roku, tuż po nabyciu trzech spółek z w naszym regionie: Przedsiębiorstw Transportu Kolejowego i Gospodarki Kamieniem w Rybniku oraz w Zabrzu i PCC Rail Szczakowa.

Czytaj też: Jacek Świniarski w zarządzie DB Schenker Rail Spedkol

- Wtedy zapewniał, że te podmioty będą się rozwijać pod szyldem wielkiej firmy DB Schenker. Okazało się, że jest inaczej. Ich majątek jest systematycznie wyprzedawany. W efekcie tych działań w ciągu ostatnich 5 lat zatrudnienie w DB Schenker zmniejszyło się o ok. 50 proc. Pracodawca woli zlecać zadania firmom zewnętrznym, a zwalnia swoich pracowników. Ludzie odchodzą też sami, gdy dostają oferty pracy za 2 tys. zł na rękę, w dodatku miejscowościach oddalonych nawet o 100 km od ich miejsc zamieszkania - mówi Grzegorz Janowski z Solidarności z DB Schenker.

Przegrane przetargi

Związkowcy zaniepokojeni są też jest liczbą przegranych przez DB Schenker przetargów na obsługę bocznic kolejowych oraz ograniczeniem przez firmę usług dla kopalń. - Uważamy, że te działania prowadzone są na szkodę naszych podmiotów. Mamy prawo podejrzewać, że właściciel zamierza wycofać swoją działalność z naszego regionu. Obecnie najbardziej zainteresowany jest przewozami kolejowymi z Niemiec na Wschód - wskazuje Waldemar Machaj z zakładowej Solidarności.

Księgowość w Bukareszcie

Dodatkowe obawy związkowców wzbudzają plany zarządu DB Schenker o przeniesieniu do końca I kwartału 2017 roku centrum księgowości z Zabrza do Bukaresztu. W nim zatrudnionych jest ponad 60 osób. Związkowcy informują, że żadna z nich nie otrzymała od pracodawcy nowej oferty pracy.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

jagermeister 2016-02-21 15:32:19

warto tam isc. chociazby ze wzgledu na zarobki... i w sumie tylko. to typowa praca na utrzymanie, nic poza tym. chyba ze jest sie naprawde zdolnym, to i mozna wiecej zdzialac. na gowork sa oferty pracy do tej firmy, co prawda za granicą, ale to chyba jakiś plus, w koncu zarabiamy w obcej walucie :-)