Pracownicy cywilni wojska walczą o podwyżki. Proszą prezydenta o wsparcie

Petycję z prośbą o pomoc przekazali w środę Kancelarii Prezydenta związkowcy reprezentujący cywilnych pracowników wojska. Domagają się podwyżki 600 zł w 2016 r. i po 300 zł w kolejnych latach do 2020 r.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Pracownicy cywilni wojska walczą o podwyżki. Proszą prezydenta o wsparcie

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

25 lis 2015 20:55


- Przedstawiliśmy konkretną propozycję zmiany, autopoprawkę do projektu budżetu, która miałaby usatysfakcjonować pracowników - powiedział po spotkaniu prezes Związku Zawodowego Militaria Krzysztof Paluch.

- Uważamy, że budżet MON jest na tyle wystarczający, że można te wielkości w nim znaleźć - przekonywał przewodniczący Związku Pracowników Wojska "Tarcza" Marek Kaźmierczak.

Niskie zarobki w wojsku

Przewodniczący NSZZ Pracowników Wojska Zenon Jagiełło powiedział dziennikarzom, że sytuacja pracowników jest zła. Jak podkreślił, zmiany organizacyjne i dyslokacyjne w wojsku - m.in. zmiany zatrudnienia albo tworzenie nowych instytucji - są dokonywane kosztem pracowników cywilnych.

Związkowcy podkreślają, że większość pracowników wojska zarabia miesięcznie ok. 2,4 tys. zł brutto. Średnie wynagrodzenie zatrudnionych w armii cywilów wynosi niecałe 3,3 tys. zł brutto, podczas gdy średnia krajowa to niecałe 3,8 tys.

Związkowcy złożyli do prezydenta petycję, podobne mają skierować do Sejmu, Senatu, premiera i MON. - Prezydent jest zwierzchnikiem sił zbrojnych i odpowiada m.in. za ich stan. Dzisiaj wskazywaliśmy, że bez dobrze wynagradzanego pracownika ten stan sił zbrojnych niestety będzie niedobry - powiedział Jagiełło.

Wskazywał, że zatrudnieni w wojsku cywile wykonują m.in. zadania mobilizacyjne, a zarabiają poniżej średniej krajowej.

W petycji związkowcy napisali, że jeśli nie zostanie rozpoczęta procedura rozwiązania "tragicznej sytuacji materialnej" pracowników wojska i nie otrzymają oni znaczących podwyżek w 2016 r., to ich zła sytuacja zostanie pogłębiona. - Prosimy pana prezydenta RP, zwierzchnika sił zbrojnych o pomoc – napisali związkowcy.

Jak dodali, przyszli do prezydenta "w oczekiwaniu, że w najkrótszym czasie zostaną rozwiązane nasze problemy płacowe i jeszcze przed zatwierdzeniem ustawy budżetowej na 2016 r. pojawia się zmiana w zakresie uruchomienia dodatkowych środków z przeznaczeniem na znaczące podwyżki dla najuboższego komponentu naszej armii, jakim są pracownicy wojska".

600 zł podwyżki na początek

W spotkaniu w Kancelarii Prezydenta uczestniczyli przedstawiciele NSZZ "Solidarność", NSZZ Pracowników Wojska, ZZ Militaria, Solidarność'80, ZPW "Tarcza" i ZZ Poligrafów. Związkowcy domagają się podwyżki 600 zł brutto od początku 2016 r. i w kolejnych latach do 2020 r. po 300 zł.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.