Pracownicy Amazona znów strajkują. Zbuntowało się prawie 2 tys. osób

Pracownicy pięciu niemieckich centrów wysyłkowych firmy Amazon przerwali pracę. Do strajku wezwał związek zawodowy sektora usług Ver.di domagający się podwyżki płac i lepszych warunków pracy. Konflikt między pracownikami a dyrekcją trwa od roku.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Pracownicy Amazona znów strajkują. Zbuntowało się prawie 2 tys. osób

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

28 paź 2014 10:45


Na porannej zmianie 28 października br. pracę przerwali pracownicy zakładów w Bad Hersfeld, Lipsku, Graben pod Augsburgiem, Werne i Rheinbergu. W akcji protestacyjnej bierze udział według danych związku zawodowego około 1750 osób. Strajk ma potrwać do 29 października br. wieczorem z wyjątkiem Werne, gdzie ma zakończyć się na wieczornej zmianie w dniu 28 października br. W części placówek akcja protestacyjna trwa od 27 października br.

Czytaj też: Amazon przeszukuje pracowników. Ci mają dość. Poszli do sądu

Dyrekcja amerykańskiej firmy, będącej największym na świecie sklepem internetowym, oświadczyła, że strajk nie ma wpływu na jej działalność, a zamówione towary dostarczane są do klientów punktualnie.

Konflikt z pracodawcą trwa od ponad roku. Pracownicy Amazonu skarżą się na wyznaczanie zbyt krótkich terminów realizacji zadań, skrajną presję na zwiększanie wydajności oraz złe zasady dotyczące organizacji pracy i przysługujących im przerw.

Czytaj też: Rekrutacja do Amazona "wyssała" najlepszych. Będzie walka o pracowników

Ver.di chce, by Amazon podniósł płace pracowników swych centrów wysyłkowych do poziomu przewidzianego przez niemieckie układy zbiorowe dla sektorów handlu wysyłkowego i detalicznego. Od ponad roku organizuje strajki, by zmusić firmę do negocjacji. Amazon odrzuca żądania związkowców, twierdząc, że chodzi tutaj o pracowników logistyki, których średnia wynagrodzeń przewyższa standard dla tej branży. W ostatniej fali strajków we wrześniu uczestniczyło 2 tys. pracowników.

Dziewięć niemieckich centrów wysyłkowych Amazonu zatrudnia łącznie 9 tys. ludzi na stałe oraz 14 tys. sezonowo. Niemcy są dla tej amerykańskiej firmy największym po USA rynkiem zbytu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.