×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Pracodawcy i związkowcy chcą wzmocnić dialog społeczny w KPO

  • Justyna Koc
    jk
  • 30 kwi 2021 11:19

O włączenie do Krajowego Planu Odbudowy (KPO) priorytetu „wzmocnienie dialogu społecznego”, zwrócili się do premiera wszyscy partnerzy społeczni, członkowie Rady Dialogu Społecznego.

Pracodawcy i związkowcy chcą wzmocnić dialog społeczny w KPO
Radę Dialogu Społecznego ustanowił Prezydent RP 22 października 2015 r. (Fot. rds.gov.pl)
REKLAMA

Federacja Przedsiębiorców Polskich, Forum Związków Zawodowych, Konfederacja Lewiatan, NSZZ „Solidarność”, OPZZ, Pracodawcy RP, BCC, Związek Przedsiębiorców i Pracodawców oraz Związek Rzemiosła Polskiego, podkreślają, że projekt KPO w niepełny sposób zaadresował zalecenie RDS w sprawie dialogu społecznego dotyczące „zapewnienia skutecznych konsultacji publicznych i zaangażowania partnerów społecznych w proces kształtowania polityki”, a jednocześnie w KPO nie przewidziano żadnych działań w tym zakresie.

- Dialog społeczny powinien być traktowany jako gwarancja doskonalenia systemu zarządzania publicznego, przy wzmocnieniu roli i znaczenia partnerów społecznych, tak jak w większości krajów UE. Reprezentatywne organizacje pracodawców i związków zawodowych wielokrotnie wykazywały jak ważne jest włączenie ich organizacji w debatę o kierunkach rozwoju polityki publicznej oraz w proces stanowienia prawa - podkreślają partnerzy społeczni.

- Ostatni rok trudnych doświadczeń związanych z pandemią i łagodzeniem jej społecznych i gospodarczych skutków oraz działań na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa epidemicznego, był także okresem szczególnego zaangażowania partnerów społecznych. Tym bardziej nowe wyzwania, związane z przeciwdziałaniem skutkom pandemii i inicjowaniem nowych obszarów rozwoju nie mogą odbywać się bez włączenia w ten proces partnerów społecznych, tak na poziomie Rady Dialogu Społecznego, Wojewódzkich Rad Dialogu Społecznego, wreszcie wzmocnienia dialogu trójstronnego i autonomicznego związków zawodowych i organizacji pracodawców - zauważają członkowie RDS.

O tym, że dialog społeczny potrzebuje wsparcia świadczy fakt, że po pięciu latach działania Rada Dialogu Społecznego znalazła się – podobnie jak swego czasu Komisja Trójstronna – na ostrym zakręcie. O tym, że RDS nie spełniła pokładanych w niej nadziei, zdecydowały w znacznej mierze polityka i skala politycznych podziałów. Przeniosły się one na skład Rady.

Ponadto praktyka pracy Sejmu w ostatnich latach sprawiła, że Rada – choć zachowała podstawowe ustawowe kompetencje – została w praktyce wyłączona ze znacznej części procesu legislacyjnego.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Pracodawcy i związkowcy chcą wzmocnić dialog społeczny w KPO
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA