O włączenie do Krajowego Planu Odbudowy (KPO) priorytetu „wzmocnienie dialogu społecznego”, zwrócili się do premiera wszyscy partnerzy społeczni, członkowie Rady Dialogu Społecznego.

Federacja Przedsiębiorców Polskich, Forum Związków Zawodowych, Konfederacja Lewiatan, NSZZ „Solidarność”, OPZZ, Pracodawcy RP, BCC, Związek Przedsiębiorców i Pracodawców oraz Związek Rzemiosła Polskiego, podkreślają, że projekt KPO w niepełny sposób zaadresował zalecenie RDS w sprawie dialogu społecznego dotyczące „zapewnienia skutecznych konsultacji publicznych i zaangażowania partnerów społecznych w proces kształtowania polityki”, a jednocześnie w KPO nie przewidziano żadnych działań w tym zakresie.
- Dialog społeczny powinien być traktowany jako gwarancja doskonalenia systemu zarządzania publicznego, przy wzmocnieniu roli i znaczenia partnerów społecznych, tak jak w większości krajów UE. Reprezentatywne organizacje pracodawców i związków zawodowych wielokrotnie wykazywały jak ważne jest włączenie ich organizacji w debatę o kierunkach rozwoju polityki publicznej oraz w proces stanowienia prawa - podkreślają partnerzy społeczni.
- Ostatni rok trudnych doświadczeń związanych z pandemią i łagodzeniem jej społecznych i gospodarczych skutków oraz działań na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa epidemicznego, był także okresem szczególnego zaangażowania partnerów społecznych. Tym bardziej nowe wyzwania, związane z przeciwdziałaniem skutkom pandemii i inicjowaniem nowych obszarów rozwoju nie mogą odbywać się bez włączenia w ten proces partnerów społecznych, tak na poziomie Rady Dialogu Społecznego, Wojewódzkich Rad Dialogu Społecznego, wreszcie wzmocnienia dialogu trójstronnego i autonomicznego związków zawodowych i organizacji pracodawców - zauważają członkowie RDS.
O tym, że dialog społeczny potrzebuje wsparcia świadczy fakt, że po pięciu latach działania Rada Dialogu Społecznego znalazła się – podobnie jak swego czasu Komisja Trójstronna – na ostrym zakręcie. O tym, że RDS nie spełniła pokładanych w niej nadziei, zdecydowały w znacznej mierze polityka i skala politycznych podziałów. Przeniosły się one na skład Rady.
Ponadto praktyka pracy Sejmu w ostatnich latach sprawiła, że Rada – choć zachowała podstawowe ustawowe kompetencje – została w praktyce wyłączona ze znacznej części procesu legislacyjnego.



Słowa kluczowe
- Konfederacja Lewiatan
- Solidarność
- OPZZ
- Związek Przedsiębiorców i Pracodawców
- FZZ
- Pracodawcy RP
- BCC
- Związek Rzemiosła Polskiego
- dialog społeczny
- Rada Dialogu Społecznego
- KPO
KOMENTARZE (0)