PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Yazaki Automotive w Mikołowie: Będzie drugie referendum strajkowe

  • Autor: MN
  • 24 lis 2017 15:40

Solidarność w Yazaki Automotive Products Poland w Mikołowie odwołała bezterminowy strajk, który miał się rozpocząć 27 listopada.

Yazaki Automotive w Mikołowie: Będzie drugie referendum strajkowe
Pierwsze referendum strajkowe uznano za nieważne. (fot. shutterstock)
REKLAMA

• W zakładzie trwa kolejne referendum strajkowe po tym, jak pracodawca zakwestionował ważność pierwszego głosowania.

• Związkowcy powiadomili też inspekcję pracy o fakcie, że w miejscu przeprowadzania referendum strajkowego pracodawca zamontował kamery.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

• Decyzję dotyczącą dalszych działań związkowcy podejmą na początku przyszłego tygodnia, po ogłoszeniu wyników referendum.

Od lipca trwa spór zbiorowy w Yazaki Automotive Products Poland w Mikołowie. Głównym postulatem zakładowej Solidarności jest żądanie wzrostu wynagrodzeń dla wszystkich pracowników firmy. W pierwszej połowie października w Yazaki przeprowadzono referendum strajkowe. Za taką formą protestu opowiedziało się wówczas blisko 77 proc. pracowników, którzy wzięli udział w głosowaniu. Pracodawca zakwestionował jednak ważność głosowania.

– Całkowicie nie zgadzamy się z zarzutem pracodawcy, że pierwsze referendum strajkowe jest nieważne. Nie chcemy jednak wciągać pracowników w ten spór i dlatego postanowiliśmy przeprowadzić kolejne głosowanie. Głosowanie zostanie zakończone 24 listopada o północy, ale o jego wynikach będziemy mogli poinformować załogę dopiero w poniedziałek 27 listopada, dlatego podjęliśmy decyzję o odwołaniu zapowiadanego na ten dzień początku akcji strajkowej – informuje Katarzyna Grabowska, przewodnicząca Solidarności w Yazaki.

Kamery zakłócą referendum?

Związkowcy dodają, że w dniu poprzedzającym rozpoczęcie drugiego referendum strajkowego we wszystkich zakładowych stołówkach, czyli w miejscach, w których pracownicy mogą oddawać głosy w referendum. zainstalowane zostały kamery. To z kolei podważa zasadę, według której głosownie jest tajne.

– Nie wiemy, czy te kamery działają, czy nie, bo nigdzie nie pojawiła się informacja, że obiekty są monitorowane – mówi Katarzyna Grabowska i dodaje, że Solidarność złożyła skargę do Państwowej Inspekcji Pracy, wnosząc, aby inspektorzy przeprowadzili kontrole w zakładzie w związku z zainstalowaniem kamer.

Z wcześniejszych informacji Śląsko-Dąbrowskiej Solidarności wynika, że średnia płaca zasadnicza na produkcji w Yazaki Automotive to 2112 zł brutto. Natomiast średnie wynagrodzenie z dodatkiem stażowym, z dodatkiem za pracę w godzinach nocnych oraz ze świadczeniem urlopowym wynosi ok. 2280 zł brutto. Związkowcy domagają się podwyżki płac o 500 zł brutto.

Yazaki Automotive Products Poland w Mikołowie zajmuje się produkcją samochodowych wiązek elektrycznych. Firma zatrudnia ok. 2200 osób. Do Solidarności należy ponad 1000 pracowników.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Yazaki Automotive w Mikołowie: Będzie drugie referendum strajkowe

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA