Prace nad ustawą o Radzie Dialogu Społecznego szkodzą rynkowi pracy

6
Prace nad ustawą o Radzie Dialogu Społecznego szkodzą rynkowi pracy fot. Kancelaria Prezydenta RP
- Sposób dyskusji nad projektem ustawy o Radzie Dialogu Społecznego, ograniczenie się tylko do przedstawicieli związków zawodowych i organizacji pracodawców, pozbawia możliwości uczestniczenia w niej istotnych grup społecznych - informują organizacje pozarządowe.

REKLAMA


Puls HR Puls HR

Prace nad ustawą o Radzie Dialogu Społecznego szkodzą rynkowi pracy

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

30 mar 2015 9:57


Według Fundacji Batorego oraz koalicji organizacji pozarządowych prace nad kluczową ustawą o dialogu społecznym są prowadzone niejawnie i w wąskim gronie grup interesów, co szkodzi polskiemu rynkowi pracy i utrwala anachroniczną strukturę dialogu społecznego.

Chodzi o projekt ustawy o Radzie Dialogu Społecznego, nad którym pracują Ministerstwo Pracy, związki zawodowe oraz organizacje pracodawców.

"O pracach nad ustawą dowiadujemy się z prasy. Czytamy, że projekt jest gotowy, został przedyskutowany przez dawnych członków Komisji Trójstronnej z ministrem pracy Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem, minister dał sobie dwa tygodnie na załatwienie sprawy w rządzie, a prezydent Komorowski jest przychylny tym rozwiązaniom. Ale obywatele nie widzieli tego projektu" - powiedziała ekspertka Fundacji Batorego Grażyna Kopińska.

"To nie jest normalny tryb (prac legislacyjnych)" - podkreśliła. Jak mówiła, nawet gdy członkowie działającej przy MPiPS Rady Działalności Pożytku Publicznego poprosili o przedstawienie informacji o projekcie na spotkaniu 18 marca, resort odmówił, twierdząc, że prace trwają i zgodnie z ustaleniami do czasu zakończenia tych prac informacje o ustawie nie będą upowszechniane.

Dlatego organizacje pozarządowe, w tym m.in. właśnie Fundacja Batorego, Federacja Konsumentów, Fundacja Pracownia Badań i Innowacji Społecznych "Stocznia", INPRIS Instytut Prawa i Społeczeństwa czy Sieć Obywatelska Watchdog Polska wystosowały list do administracji publicznej i partnerów społeczno-gospodarczych.

"Sposób dyskusji nad tym projektem (ustawy o Radzie Dialogu Społecznego), ograniczenie się tylko do przedstawicieli związków zawodowych i organizacji pracodawców, pozbawia możliwości uczestniczenia w niej istotnych grup społecznych reprezentowanych przez organizacje pozarządowe. Dialog społeczny - nawet ten dotyczący wyłącznie sfery rynku pracy i problemów płacowych - powinien dziś, w dobie gwałtownie zmieniających się form organizacji działalności gospodarczej i zatrudnienia, uwzględniać interesy szerokich grup społecznych, niereprezentowanych przez tradycyjnych partnerów społecznych" - napisano w liście.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

jaro 2015-03-31 10:04:52

CO TO ZA BZDURY ! Prace nad ustawą o Radzie Dialogu Społecznego szkodzą rynkowi pracy ? PRZYPOMNĘ, ŻE W ROZMOWACH UCZESTNICZĄ RZĄD/ZWIĄZKOWCY/PRACODAWCY ! TU WŁAŚNIE O TO CHODZI ŻEBY NIE SZKODZIŁY ANI RYNKOWI PRACY, ANI ZWYKŁEMU PRACOWNIKOWI, POLSCE/POLAKOM BEZ DIALOGU NIE MA SPOKOJU/DEMOKRACJI/PŁACY/GODNEGO ŻYCIA ITD. MOŻNA BEZ KOŃCA. A TE ŻALE TO SĄ JAKIEŚ PIENIACTWO, ALBO NIEZROZUMIENIE TEMATU !