Prace nad strategią dla górnictwa wznowione

Zespoły robocze mają w ciągu dwóch miesięcy przedstawić rozwiązania do nowej strategii dla górnictwa węgla kamiennego. W poniedziałek 9 marca odbyło się pierwsze od miesięcy spotkanie poświęcone tej sprawie.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Prace nad strategią dla górnictwa wznowione

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

9 mar 2015 17:02


Obecna strategia działalności górnictwa węgla kamiennego w Polsce obejmuje lata 2007-2015. Prace nad analogicznym dokumentem na kolejne lata zostały praktycznie zawieszone w sierpniu ub. roku.

Jak relacjonował pełnomocnik rządu ds. górnictwa, wiceminister skarbu Wojciech Kowalczyk, w poniedziałek 9 marca po „bardzo merytorycznej dyskusji” zapadła decyzja o powołaniu trzech zespołów roboczych, które zajmą się takimi sprawami jak: bezpieczeństwo energetyczne, struktura organizacyjna oraz kwestiami środowiskowymi i związanymi z bezpieczeństwem pracy.

Zespoły będą miały dwa miesiące na przedstawienie rozwiązań. W skład zespołów wejdą przedstawiciele strony związkowej, pracodawców, rządu oraz eksperci. „Chcemy zakończyć prace nad strategią jak najszybciej. Nie jest tu ważny kalendarz polityczny, ale obecna strategia obowiązuje tylko do końca roku. Im szybciej zakończymy prace, tym lepiej dla sektora” - zaznaczył Kowalczyk.

Czytaj też: Piechociński: Górnictwo jest obciążone bonusami. Górnicy: To nieprawda

Wcześniej przewodniczący śląsko-dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz mówił, że rządowi może zależeć na wypracowaniu założeń nowej strategii przed wyborami. - Strona rządowa i my wszyscy musimy mieć świadomość, że strategia kończy nam się w tym roku. Strategia daje pewne kierunki, pewne założenia i daje też pewne narzędzia. I my tego tak naprawdę – nawet w kontekście (...) nowelizacji ustawy górniczej – nie mamy. Gdy przyjdzie grudzień 2015 r. i dalej nie będziemy mieli nic, będzie wolna amerykanka - uznał związkowiec.

Lider śląsko-dąbrowskiej Solidarności przypomniał też, że to pierwsze tak szerokie spotkanie – przedstawicieli rządu, przedsiębiorców, związkowców przy udziale m.in. specjalistów branży i naukowców - od 17 stycznia, kiedy podpisano porozumienie ws. tzw. planu dla Kompanii Węglowej.

- Będziemy dzisiaj wnioskować, żeby jeszcze w tym miesiącu, najpóźniej po świętach, odbyło się spotkanie stron porozumień – wszystkich, które były zawarte w spółkach węglowych. Te porozumienia trzeba na bieżąco monitorować i wskazywać, gdzie są jakieś elementy zachwiania. Bo wiadomo, że najważniejszą kwestią jest kwestia notyfikacji pomocy publicznej w UE tak, aby szła ona w takim kierunku, w jakim podpisane jest porozumienie - zapowiadał rano Kolorz.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.