×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Powstała Solidarność pilotów linii lotniczej SprintAir

  • km
  • 21 lis 2022 11:00

Terenowa Organizacja Związkowa Personelu Lotniczego i Naziemnego NSZZ "Solidarność" rozpoczęła działalność w liniach lotniczych SprintAir. W przesłanym do zarządu linii  piśmie zaprasza ona do podjęcia dialogu społecznego celem poprawy warunków zatrudnienia i wynagradzania.

Powstała Solidarność pilotów linii lotniczej SprintAir
Wśród najpilniejszych kwestii do uregulowania znajduje się m.in. ustabilizowanie grafików pracy. (fot. Blake Guidry/Unsplash)
REKLAMA

Jak zaznacza cytowana przez Solidarność przewodnicząca związku Paulina Puchała, była stewardesa Ryanair, prowadząca sprawę sądową o uznanie stosunku pracy w Warsaw Aviation, lista spraw do negocjacji jest długa. 

- Wynikają one z jednej strony z rozpowszechnionego w lotnictwie modelu samozatrudnienia personelu lotniczego, co jest wątpliwe od strony prawnej oraz z narzucanego jednostronnie przez firmę pogarszania warunków pracy i wynagradzania w ostatnich latach. Obniżki w wynagrodzeniu uzasadniane były pandemią COVID-19, pomimo dobrych wyników operacyjnych i finansowych odnotowywanych przez przewoźników lotniczych w segmencie cargo, w tym SprintAir - tłumaczy.

Zobacz: Świąteczne podróże z problemami. Kolejne związki zapowiadają strajk

Jak tłumaczy, wśród najpilniejszych kwestii do uregulowania znajdują się, m.in. zapewnienie odpowiednich warunków bytowych i socjalnych do regeneracji oraz wypoczynku pomiędzy lotami w trakcie pobytów poza bazą macierzystą, zmiana systemu wynagradzania (z wynagrodzenia za godziny lotu na uwzględniający całość pracy wykonywanej przez pilotów), ustabilizowanie grafików pracy.

- Przede wszystkim zaś zorganizowani piloci i pilotki oczekują szacunku, partnerskiej rozmowy i negocjacji w dobrej wierze. Dialog społeczny i negocjacje to standard w liniach lotniczych w Europie i na świecie. Dzięki zorganizowaniu się w związek zawodowy TOZPLiN NSZZ „Solidarność” liczymy, że SprintAir niezwłocznie sprosta temu standardowi. Wolność zrzeszania oraz prawo do negocjacji zbiorowych samozatrudnionych pilotów i pilotek wykonujących pracę zarobkową na podstawie umowy o świadczenie usług jest zagwarantowana zarówno w polskim prawie jak i kodeksach etycznych UPS i DHL - głównych klientów SprintAir - podkreśla przewodnicząca związku. 

Zobacz: Szykuje się paraliż "świątecznego nieba"

Związek zawodowy TOZPLiN NSZZ „Solidarność” jest pierwszym w Polsce, ogólnokrajowym związkiem zawodowym organizującym pilotów i personel pokładowy zatrudniony zarówno na podstawie umów o pracę jaki i umów o świadczenie usług. Reprezentuje ich interesy na poziomie firmowym, krajowym a dzięki afiliacji w Europejskiej Federacji Pracowników Transportu (ETF) również międzynarodowym.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Powstała Solidarność pilotów linii lotniczej SprintAir
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA