PARTNERZY PORTALU

Powstaje węglowy gigant. Umowa z rządem ma zabezpieczyć pracowników

  • Autor: PAP/AH
  • 22 gru 2022 16:58

Minister Aktywów Państwowych Jacek Sasin, przedstawiciele spółek energetycznych i związków zawodowych podpisali w czwartek Umowę Społeczną, towarzyszącą tworzeniu Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego. Wdrożenie umowy będzie wymagać zmian ustawowych.

Powstaje węglowy gigant. Umowa z rządem ma zabezpieczyć pracowników
NABE, czyli Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Energetycznego skupi aktywa węglowe państwowych spółek energetycznych. fot. PTWP
REKLAMA
  • NABE, czyli Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Energetycznego skupi aktywa węglowe państwowych spółek energetycznych. 
  • Oznacza to prawdziwą rewolucję dla pracowników, którzy przejdą do NABE. Zabezpieczenie warunków ich pracy było przedmiotem rozmów. 
  • Jak mówią związkowcy, negocjacje były długie i ciężkie, i "wydaje się, że ta umowa dobrze zabezpiecza interesy załóg i pracowników, co jest najważniejsze". 

Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Energetycznego, zgodnie z rządowym harmonogramem ma powstać do 31 marca 2023 r. na bazie spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna. Do NABE trafią węglowe aktywa wytwórcze kontrolowanych przez państwo spółek energetycznych - PGE, Enei, Taurona i Energi z Grupy Orlen, przy czym będą to zarówno elektrownie na węgiel kamienny, jak i brunatny, oraz kopalnie węgla brunatnego. Ma to pozwolić tym spółkom zyskać możliwości inwestycyjne dla innych rodzajów źródeł, jak OZE czy atom.

Jak podkreślił wicepremier, minister aktywów Jacek Sasin umowa ma pełną akceptację całego rządu, co zostało wyrażone w odpowiedniej uchwale Rady Ministrów i rząd zobowiązał się, aby jak najszybciej przedłożyć projekt ustawy, która będzie implementować zapisy i zobowiązania z porozumienia. Ustawa nie będzie dotyczyła samego tworzenia NABE, ale kwestii osłon socjalnych, jak chociażby ustanowienia specjalnych emerytur "energetycznych", odpraw itp. - tłumaczył Sasin. "Intencją rządu jest, aby ta ustawa przez rząd została przyjęta jak najszybciej" - zaznaczył wicepremier, dodając, że kalkulacje kosztów, jakie pociągnie za sobą ustawa będą przedstawione razem z projektem. Będą to jednak tylko szacunki kosztów, ponieważ będą dotyczyć długiej perspektywy czasowej, rzędu 20 lat - zastrzegł, dodając, że "nie przewiduje, aby te skutki finansowe były tak wysokie, jak w przypadku górnictwa" węgla kamiennego.

Podstawową przyczyną wydzielenia aktywów jest chęć przyspieszenia transformacji energetycznej - podkreślił wicepremier Sasin. Jego zdaniem, powołanie NABE przyspieszy transformację "w sposób oczywisty", ponieważ spółki z aktywami węglowymi z powodu polityki instytucji finansowych mają ograniczone możliwości pozyskania zewnętrznego finansowania. NABE nie będzie inwestować w nowe źródła, a jedynie w utrzymanie przejętych aktywów w ruchu przez odpowiedni czas - zaznaczył.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Powstaje węglowy gigant. Umowa z rządem ma zabezpieczyć pracowników

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA